18. ledna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pod burkami schovali zbraně i granáty. Britští speciálové pak zlikvidovali vůdce IS

Burky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burky (ilustrační foto). | foto: Reuters

RAKKA/PRAHA Přesně před třemi lety unikla na veřejnost zpráva o husarském kousku britských speciálních jednotek. Pod burkami ukryli zbraně, v utajení dojeli do centra města a postříleli džihádisty.

S plnou výbavou ukrytou pod tradičním oděvem muslimských žen se britské speciální jednotky vypravily zlikvidovat lídra Islámského státu v tehdy obléhaném syrském městě Rakka. Až po paty skryti pod burkami se vojáci v podvečer dostali až do samotného centra města.

Osmičlenný tým „speciálů“ SAS přijel k domu džihádistického lídra v pick-upu značky Toyota, který s oblibou využívají právě teroristé, za pomoci místních, kteří spolupracovali s tajnými složkami.

Pod černým oblečením měli muži schované útočné pušky, granáty a munici. Vybavení měli dostatek. Očekávali totiž silný odpor při ústupu. Po lokalizaci domu s lídry Islámského státu pak vyslali signál o své přesné poloze americkým kolegům díky letounu amerického letectva, který kroužil stovky metrů nad jejich polohou.

Voják SAS - ilustrační foto.
Plakát SAS.

Americké špionské letadlo následně předalo informaci o pozici britských vojáků do velícího štábu, který vyslal na místo dron Reaper. Ten o chvíli později vypálil na budovu střelu Hellfire, která společně s budovou zlikvidovala velícího důstojníka IS i několik jeho poskoků. Na místě zavládl chaos.

Když džihádisté zaslechli obrovskou explozi, okamžitě se začali sbíhat z okolních ulic. Tehdy narazili na britské vojáky převlečené v burkách, kteří zpod svých černých hábitů vytáhli útočné pušky a začali střílet. Ve vzniklém chaosu zamířili k automobilům. Potřebovali se dostat rychle do bezpečí.

Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper - ilustrační foto.

Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

„SAS tým se vracel po útoku, když ulice města zablokovali bojovníci Islámského státu. Džihádisté byli v ulicích a zastavovali naprosto všechny. Řadili lidi ke zdi a vyhrožovali všem, že zabijí kohokoliv, kdo pomohl ‚špiónům‘,“ informoval přesně před třemi lety o této události deník Daily Star.

„Útok proběhl večer přibližně hodinu před večerkou, zákazem vycházení, takže bylo v ulicích stále dost lidí. Britští vojáci byli na cestě na základnu, když je zastavila skupina džihádistů. Speciální jednotky ignorovaly jejich varování a chtěly se dostat pryč, když ozbrojenci začali střílet,“ popsal zdroj seznámený s událostmi.

Jednotky SAS vyskočily z aut, opět nadzvedly burky a střílely. „Musel to být pro ozbrojence masivní šok,“ uvedl zdroj. „Jeden z džihádistů zemřel okamžitě na místě, dalším se podařilo uniknout. Moment překvapení a střelba pak poskytly vojákům dostatek času, aby mohli uniknout ze spárů IS. Později jsme zaslechli drby, že jsme poslali ženy v burkách, aby bojovaly namísto mužů.“

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Advantage Consulting, s.r.o.
KEY ACCOUNT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč