130 let
Peking během následujícího týdne rozhodne, jak svobodné budou nadcházející...

Peking během následujícího týdne rozhodne, jak svobodné budou nadcházející volby v bývalé britské kolonii. To je pro směřování Hongkongu klíčové a aktivisté hrozí masivními protesty. | foto: Reuters

Doporučujeme

Pod taktovkou Pekingu? Klíčové volby rozhodnou o budoucnosti Hongkongu

Svět
  •   6:00
HONGKONG/PRAHA - Peking během následujícího týdne rozhodne, jak svobodné budou nadcházející volby v bývalé britské kolonii. To je pro směřování Hongkongu klíčové a aktivisté hrozí masivními protesty.

Za tři roky půjdou obyvatelé Hongkongu k volbám. Nebýt toho, že o tomto hlasování se rozhoduje už teď, a to ve dva tisíce kilometrů vzdáleném Pekingu, šlo by o nezajímavou informaci. Jenže čínské vedení v Hongkongu postupně zavádí vlastní pořádky bez ohledu na zvláštní status této bývalé britské kolonie.

Svoboda pod kontrolou

Platí to zejména v oblasti svobody slova, kdy nepohodlní novináři čelí výhrůžkám a násilí, ale nejvíce patrné je to na politické rovině. Tedy právě na volbách v roce 2017.

Ty chce mít totiž Peking co nejvíce pod kontrolou. Respektive mít možnost kandidáty nejdříve prověřit. O tom, že hlavním kritériem bude loajalita k Pekingu, pochybuje málokdo. V následujících šesti dnech o tom bude jednat Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců, který zasedl včera.

Omezování svobod se pochopitelně nelíbí prodemokratickým aktivistům. Podle nich Peking porušuje deklaraci, v níž se zavázal neměnit stávající hospodářský a společenský systém Hongkongu, a to nejméně padesát let od doby, co převzal toto významné obchodní a ekonomické centrum od Britů.

PSALI JSME:

Nejhlasitější kritiku ztělesňuje takzvané hnutí Occupy Central. Se známějším americkým hnutím Occupy Wall Street má však společného pramálo. Jde o čistě politické hnutí usilující o přímou volbu volených zástupců a o zachování vysokého stupně autonomie Hongkongu v rámci celé Číny.

Zatím jeho nevětším počinem bylo zorganizování neoficiálního referenda, v němž hlasovalo více než 800 tisíc lidí (většina pro přímou volbu). Pod taktovkou Occupy Central se odehrálo i několik protestních pochodů. I když na začátku července vyšlo do ulic 172 tisíc lidí, vedení Číny ze svých požadavků ustoupit nehodlá.

„Spolehlivý vlastenec“

Už v červnu Peking vydal takzvanou bílou knihu, v níž upozornil, že Hongkong není plně samostatný a musí počítat s kontrolou a dohledem. Poslední z jasných vzkazů je z minulého týdne, kdy čínský zástupce na setkání s demokratickými organizacemi v Hongkongu prohlásil, že kandidáti volených funkcí musí být „spolehlivými vlastenci“ a nesmí obhajovat konec vlády jedné strany.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak upozorňuje většina analytiků, je to těžko překvapivý krok. Vláda čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se nese ve znamení stále agresivnějších teritoriálních sporů a Hongkong je vnímán jako živná půda protičínských nálad uvnitř vlastních hranic.

Zda a jak moc Čína nakonec utáhne Hongkongu otěže, se teprve ukáže. Velké protesty, jež visí ve vzduchu, hrají nemalou roli. Navíc prakticky shodné referendum o svobodných volbách se odehrálo tento víkend i v Macau. Tedy v další navrácené kolonii a „neposlušné“ zvláštní správní oblasti.

Ovšem jiná věc je závislost sedmilionového finančního centra na březích Jihočínského moře na centrální Číně. Drtivá většina zdrojů totiž pochází právě odtud. A to včetně vody, základních potravin i energie.

Autor: Jana Vrubelová
  • Vybrali jsme pro Vás