Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pod tíhou vodky. Ruská palírna bojuje na sociální síti proti prohibici

Svět

  6:00
JAKUTSKO/PRAHA - V jakutské metropoli Jakutsku bylo v noci na pondělí minus 26 stupňů Celsia. Obyvatelé této nejstudenější republiky Ruské federace se radují, že není minus 50, což v těchto končinách není až taková výjimka. Jenže v takovém počasí to bez panáka vodky už vydrží jen málokdo.

Rusové a vodka. foto: APReuters

A právě alkohol se od tohoto týdne nesmí prodávat v 18 jakutských vesnicích. Alkoholismus tady dosahoval takové úrovně, že už prakticky nezbýval nikdo, kdo by se staral o ty, komu nohy pod tíhou vodky vypověděly službu. Zůstat ležet na ulici přes noc je v Jakutsku skoro ve všech případech smrtelné. Proto pár posledních rozumných obyvatel vesnic Sydybyl, Kjuďa, Čumpu-Kytyl a řady dalších přišlo s iniciativou alkohol úplně zakázat.

Tatíček Lukašenko zlevnil vodku. A lid pije, pije a pije, líčí běloruský novinář

Nejvyšší zákonodárný sbor republiky Il Tumen velmi rychle odhlasoval úplnou prohibici ve vybraných obcích. V Jakutsku je celkem 365 měst a obcí. Ve dvanácti z nich už se nesmí prodávat žádný alkohol od loňského března. Nyní k nim přibývá dalších osmnáct. A zřejmě to nebude konečný počet.

Ani tam, kde se ještě neuchýlili k totální abstinenci, si nelze popíjet vodku po celý den a kdekoliv. Přísné předpisy regulují místo a čas prodeje alkoholických nápojů v celém Jakutsku – koupit si lahev vodky je možné jen od 14.00 do 20.00, od 1. ledna 2016 navíc výhradně ve specializovaných kamenných obchodech. Jenže neutěšený stav se nijak nelepší.

Alkohol (ilustrační foto)

Už za cara i bolševiků

V jakutské republice Sacha se vypije za rok třikrát víc alkoholu než ve zbylých částech Ruska. Podle ruského ministerstva zdravotnictví je výskyt nemocí, za kterými stojí nadměrná konzumace alkoholu, skoro čtyřikrát vyšší, než je ruský průměr. Důvodů bude celá řada, ale mezi ty nejviditelnější patří velmi drsné klima, zima, nedostatek jiné zábavy i deprese, kterých je zde také víc než v jiných částech Ruska.

Počty úmrtí v souvislosti s konzumací nadmíry alkoholu jsou alarmující. Teď by se to mělo změnit. Jenže podle listu Rossijskaja gazeta prohibice k ničemu nevede.

Ostatně Rusko s ní má své neblahé zkušenosti. Ztížit občanovi cestu k vodce se snažil car i bolševici, kteří hned po Velké říjnové socialistické revoluci v roce 1917 zakázali zcela výrobu alkoholu, aby ji zase po šesti letech povolili.

Kampaň proti alkoholu byla chybná, uznal Gorbačov. Vystřízlivět nelze naráz

Autorem asi nejslavnějšího „suchého zákona“ je Michail Gorbačov. Vyhlásil ho před více než třiceti lety. Ani „Gorbi“ neodnaučil Rusy pít. Pouze místo kvalitní vodky přešli na technický líh a samohonku. Otrav přibylo.

Situace se nyní opakuje v Jakutsku. Kriminalita roste (za poslední rok o 7,6 procenta), vzhledem ke konzumaci krajně nekvalitního moku, často určeného k něčemu úplně jinému než k pití, umírá více lidí. Svérázným způsobem se proti tomuto jevu bojuje na sociálních sítích. Na té v Rusku nejpopulárnější – „VKontaktě“ – vznikla skupina „jakutský klub palírníků“, kde si navzájem její členové vyměňují zkušenosti z výroby kvalitní samohonky v domácích podmínkách.