Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podívejte se. Čína se chlubí moderním bojovým vrtulníkem

Svět

  12:16
PEKING - Čína představila moderní bojový vrtulník Harbin řady Z-9. Tato přehlídka armádní techniky na předměstí Pekingu je podle agentury AP nejnovějším pokusem země vzbudit obavy ohledně jejího rostoucího vojenského potenciálu.

Čínští vojáci u nového vrtulníku. foto: ČTK

A to v době, kdy Čína o víkendu oznámila plán na vyhlášení suverenity nad teritoriálně spornými vodami Jihočínského moře, které je bohaté na ryby a údajně i zásoby ropy.

Podobné přehlídky jako dnes pořádá Čína pravidelně především v reakci na kritiku zahraničních expertů, kteří soudí, že rozpočet na modernizaci armády zveřejňovaný Pekingem je nižší, než je skutečný stav a že tyto údaje nejsou transparentní.

ČTĚTE TAKÉ:

Představený vrtulník je licensovanou kopií lehkého víceúčelového vrtulníku typu AS365N1 francouzské konstrukce, který je uzpůsoben pro činnost za všech meteorologických podmínek ve dne i noci . Pohon tohoto modelu zajišťují turbohřídelové motory typu WZ-8.

Vojenští činitelé během přehlídky odmítali novinářům odpovědět na jakékoliv kontroverzní dotazy. Například na otázku ohledně Jihočínského moře odpověděl podle Reuters velitel jednotky Čang Č´-lin: "Naším vojenským cílem je chránit mír. Cvičení, která provádíme, jsou normální a v souladu s tím, co vždycky děláme." "Opravdu si myslíte, že nejsme transparentní? My jsme ve skutečnosti mimořádně transparentní. Toto je popáté, co jsme zorganizovali takovýto výjezd a budeme s tím pokračovat i nadále," řekl na vojenské základně mluvčí čínského ministra obrany Keng Jen-šeng.

Jihočínské moře, strategická námořní cesta mezi východní Asií, Blízkým východem a Evropou, ukrývá bohaté zásoby ropy a plynu a jeho vody jsou bohaté i na ryby. Rybáři, hlavně vietnamští a filipínští, jsou pravidelně zadržováni čínskými pohraničními hlídkami. Stejně tak vietnamské nebo filipínské pobřežní hlídky zastavují čínské rybářské lodě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat