26. listopadu 2013 18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podívejte se na unikátní fotografie ze zaniklých sibiřských gulagů

Bývalý sovětský gulag na Sibiři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý sovětský gulag na Sibiři | foto: www.gulag.cz

PRAHA Panoramatické fotografie ze zaniklých sibiřských pracovních táborů ze stalinské éry jsou od úterý přístupné pro všechny zájemce. Na webové stránce Gulag.cz je zpřístupnilo stejnojmenné občanské sdružení, které podniklo několik expedic do této oblasti kolem polárního kruhu.

Účastníkům výprav se podařilo zdokumentovat pozůstatky celkem 17 těchto dnes již nefunkčních táborů, přiblížili předseda sdružení Štěpán Černoušek a autor fotografií Pavel Blažek.

Bývalá strážní věž v sibiřském gulagu

Bývalá strážní věž v sibiřském gulagu

"To muzeum je výsledek takové, řekněme čtyřleté práce našeho občanského sdružení a tří expedic, které jsme zorganizovali na Sibiř do oblasti tzv. mrtvé tratě," řekl Černoušek. Tuto trať stavěli vězni v letech 1947 až 1953 u polárního kruhu mezi městy Salechard a Igarka. Záhy po Stalinově smrti byla stavba zrušena. "A ty lágry gulagů se tam dochovaly do dnešních dnů," podotkl.

Bouda pro hlídacího psa v gulagu na Sibiři

Bouda pro hlídacího psa v gulagu na Sibiři

Gulagy zatím zdokumentovány nebyly

Panoramatické fotografie pocházejí z poslední expedice, která se uskutečnila letos v září, aby tábory zdokumentovala. "Dívali jsme se na to jako na unikátní příležitost zdokumentovat něco, co ještě zdokumentováno nebylo," popsal Blažek. Černoušek podotkl, že další fotografie a dokumenty chtějí na web postupně doplňovat, aby do jara byla přístupná celá dokumentace.

Ostnaté dráty v bývalém sovětském gulagu

Ostnaté dráty v bývalém sovětském gulagu

Věci, které byly v gulagu nalezeny

Věci, které byly v gulagu nalezeny

Místa s bývalými tábory vyhledávali členové hlavně pomocí satelitních map. Výprava nejprve zamířila zhruba 250 kilometrů od města Turuchansk do tábora Ključ. Ten ale ke zklamání výpravy krátce předtím kvůli požáru v tajze vyhořel. Badatelé proto museli hledat jiné, zachovalejší tábory. Nakonec nalezli tábor Barabanicha u města Jermakovo.

Tábory až pro 1000 vězňů

Tábor Barabanicha byl určen pro zhruba tisíc vězňů, jiné tábory prý byly menší. Podařilo se nafotit některé vězeňské baráky i získat data, podle nichž by se měl dát tábor zrekonstruovat. V tomto táboře se podařilo nalézt i řadu artefaktů. Například na latríně táborové nemocnice našli deník vězně a v něm vedle technických výkresů například verše a osobní zápisky. Našli i dva obrazy namalované zřejmě na plátno z pytle na mouku.

Místnost, kde spali vězni

Místnost, kde spali vězni

Troska domu v sibiřském gulagu

Troska domu v sibiřském gulagu

Sdružení Gulag.cz o sobě uvádí, že se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag a obecně sovětským totalitním režimem. Vzniklo na konci roku 2009 a klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětském Gulagu i všem, co s ním souvisí.

Pracovní nářadí v bývalém gulagu

Pracovní nářadí v bývalém gulagu

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?