29. srpna 2016 7:47, aktualizováno  17:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočníci zapálili kriminologický ústav v Bruselu. Nejspíš chtěli zkazit vyšetřování

Okno kriminologického ústavu, kde vybuchla bomba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okno kriminologického ústavu, kde vybuchla bomba. | foto: Reuters

BRUSEL Neznámí útočníci v noci na dnešek podpálili budovu kriminologického institutu v Bruselu. Oheň se při útoku šířil takovým způsobem, že svědci hovořili o explozi, podle policie se však žádný výbuch neudál. Policisté zadrželi v souvislosti s incidentem pět osob, po výslechu je ale opět propustili, uvedla agentura Reuters.

Budova utrpěla značné škody, nikdo ale nebyl zraněn, protože ústav byl v době činu prázdný. Vyšetřovatelé nepředpokládají, že útok byl teroristickým činem, spíše se kloní k tomu, že záměrem bylo zničit některé důkazní materiály.

Podle belgických médií se útok stal kolem v půl třetí v noci. Auto prorazilo zábrany u institutu a útočníci, jejichž počet je nejasný, založili oheň na jednom z oken laboratoří. „Byl to úmyslný žhářský útok v laboratořích federální policie,“ řekla Ine Van Wymerschová z belgické prokuratury. Dodala, že útočníci nepoužili žádné výbušniny, oheň se však kvůli použitým hořlavinám šířil velmi intenzivně.

Požár likvidovaly tři desítky hasičů. Pachatelé v areálu zanechali také ohořelé vozidlo.

Podle mluvčího požárníků Pierrea Meyse byl výbuch tak silný, že vyrazil okna budov v okruhu desítek metrů.

Policie nemá žádné indicie, které by ukazovaly na teroristický čin, i když i tuto verzi prověřuje. Podle prokuratury ale šlo s největší pravděpodobností o zločin spáchaný organizovaným zločinem. Vyšetřovatelé agentuře AP sdělili, že za cíl útoku považují snahu zničit některé vyšetřovací spisy. Ústav slouží ke zkoumání materiálu nalezeného v terénu v důsledku trestných činů.

Policisté zadrželi pět lidí, kteří se pohybovali v bezprostřední blízkosti institutu. Nyní je vyslýchají, aby zjistili, zda mají nějakou spojitost s incidentem.

V Belgii platí druhý nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli terorismu. V březnu zaútočili na bruselském letišti a v metru sebevražední atentátníci, kteří zabili 32 lidí.

jkoJakub Kopřiva, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KUCHAŘKA/KUCHAŘ OUTLET TUCHOMĚŘICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč