Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Podle Bidena hraničí Trumpovo zlehčování pandemie se zločinem. Prezident USA koronavirus vědomě podceňoval

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií a synem Barronem na republikánském sjezdu. foto: Reuters

Washington - Prezidentský kandidát demokratů v listopadových volbách Joe Biden uvedl, že chování prezidenta Donalda Trumpa v době pandemie nemoci covid-19 hraničí se zločinem. Učinil tak v reakci na Trumpovo přiznání, že vědomě zlehčoval hrozby plynoucí z koronaviru. Informovala o tom agentura DPA.
  7:30

„Chtěl jsem to vždycky zlehčovat. Pořád to rád zlehčuju, protože nechci vytvořit paniku,“ řekl prezident 19. března novináři Bobu Woodwardovi v rozhovoru pro jeho knihu, která má vyjít příští úterý a jejíž úryvky se dostaly do amerických médií. Na začátku února přitom Trump v jiném rozhovoru zdůrazňoval, že koronavirus je „smrtící záležitost“, „více smrtící než třeba vážná chřipka“. Před veřejností se ovšem v březnu vyjadřoval jinak.

Bylo pravidlem, že Trump vyjadřoval nevalné mínění o všech černoších, tvrdí Cohen ve své nové knize

Biden ve středu večer (dnes nad ránem SELČ) prohlásil v televizi CNN, že Trumpovo počínání v souvislosti s koronavirem je „odporné“. Zatímco prezident podle něj věděl o skutečném nebezpečí nákazy, sám si ani nenasadil roušku. „Je to téměř zločin,“ řekl Biden. Trumpovi podle něj „šlo jen o to zajistit, aby neklesl akciový trh a jeho bohatí přátelé nepřišli o peníze“, uvedl bez důkazů či bližších podrobností.

Biden prezidentovi dále vyčetl, že před koronavirem kapituloval. „Vůbec nic neudělal,“ a jeho počínání je důvodem, „proč nemáme důvěru v jeho vedení“.

Trump svůj postoj ke koronaviru znovu obhajoval ve středu v televizi Fox News. „Jsem vůdcem této země a nechci vidět paniku,“ řekl. Podle něj se jeho dobré vůdcovství naopak projevilo včasným zákazem vstupu do země osobám z Číny a Evropské unie, čímž údajně zachránil mnoho životů. „Odvedli jsme neskutečnou práci,“ pochválil krizový management své vlády.

Jednu kandidaturu manželovi Jill Bidenová v bikinách zakázala, teď je jako jeho hlavní poradce

Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová ve středu řekla, že Trumpova tehdejší prohlášení zlehčující povahu pandemie měla za cíl šířit důvěru a klid v čase těžkých výzev. „Prezident nikdy o covidu americké veřejnosti nelhal,“ prohlásila.

Autor:

Mohlo by vás zajímat