Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Corbyn je kvůli antisemitismu nevolitelný, v Labouristické straně zakořenil nový jed, tvrdí britský rabín

Jeremy Corbyn, předseda britských labouristů pronesl řeč v Birminghamu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeremy Corbyn, předseda britských labouristů pronesl řeč v Birminghamu. | foto: Reuters

LONDÝN Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dovolil, aby v jeho straně zakořenil antisemitismus a je kvůli tomu nezpůsobilý zastávat vysoké volené funkce. V článku pro úterní vydání deníku The Times to napsal britský vrchní rabín Ephraim Mirvis. Podle Mirvise je strach zástupců židovské komunity z kroků případné vlády vedené labouristy oprávněný. Corbyn dnes na jedné z předvolebních akcí reagoval slovy, že antisemitismus je zlo a že v Labouristické straně nemá místo.

Mirvis se k politickým záležitostem obvykle nevyjadřuje, k napsání článku se podle svých slov rozhodl proto, že je v nadcházejících parlamentních volbách „v sázce duše národa“. Labouristická strana se podle něj nedokázala řádně vyrovnat s obviněními z antisemitismu, která se týkala jejích členů, a nezaujala k věci rozhodný postoj.

„Bylo by chybou vnímat to jako lidské selhání spíše než jako politický problém. Je to selhání kultury. Je to selhání vedení. V Labouristické straně zakořenil nový jed, a to s posvěcením lidí ve vrcholných pozicích,“ napsal rabín. „Nejsem tu od toho, abych říkal lidem, jak mají volit. Je mi líto, že jsem se do této situace vůbec dostal. Vznáším pouze otázku: Co řeknou výsledky voleb o morálním kompasu této země? ...Nebuďte na pochybách, v sázce je samotná duše našeho národa,“ dodal.

Labouristy letos v únoru opustilo devět poslanců, kteří jako důvod uvedli mimo jiné i neschopnost strany zakročit proti antisemitským výpadům. „Drsnou pravdou je, že strana je tvrdší vůči těm, kdo si stěžují na antisemitismus, než vůči antisemitům,“ napsal tehdy jeden z nich, Ian Austin. Také Mirvis nyní uvedl, že tvrzení, že se strana vypořádala s antisemitismem, je „lživá povídačka“.

Corbyn v projevu zdůraznil, že labouristé rozhodně antisemitské názory netolerují, o Mirvisově článku se ale konkrétně nezmínil. „Antisemitismus v jakékoli formě nemá v moderní Británii místo a labouristická vláda jej nebude v žádném případě tolerovat,“ řekl opoziční lídr.

Ve večerním interview na televizi BBC se nicméně Corbyn přímo ohradil proti rabínově tvrzení o „povídačce“ o boji proti antisemitismu, které klasifikoval jako nepravdivé. Když jej moderátor Andrew Neil konfrontoval s konkrétními problematickými výroky členů jeho strany a ptal se, proč vnitrostranické vyšetřování nebylo rychlejší, řekl Corbyn, že disciplinární procesy jsou mimo jeho kontrolu a že prošly v posledních měsících změnami.

Labouristický lídr následně ignoroval opakované výzvy moderátora, aby se židovské komunitě omluvil za svůj přístup k problému. Místo toho řekl, že vláda jeho strany „ochrání každou komunitu“ před obtěžováním a bude se všemi skupinami spolupracovat na potlačení rasismu.

Britský premiér Boris Johnson předtím uvedl, že rabínova kritika je „vážná věc“. „Všechno, co k tomu řeknu, je, že podle mě je to vážná věc, když vrchní rabín říká to, co říká,“ dodal konzervativní politik.

Výzvu, aby Britové ve volbách nevolili labouristy, právě kvůli údajným Corbynovým antisemitským postojům nedávno na titulní straně zveřejnil list The Jewish Chronicle. V textu mimo jiné upozornil na to, že Corbyn otevřeně podporuje lidi s antisemitskými názory, přátelí se s představiteli hnutí Hamás a je kritikem Izraele.

O novém složení dolní komory parlamentu budou Britové rozhodovat už za 16 dní. V nejnovějších průzkumech preferencí zůstávají v čele vládní konzervativci, jejichž podpora se drží lehce nad 40 procenty, labouristé si ale na rozdíl od nich mírně polepšili. Podle v úterý vydaných čísel agentur YouGov a Kantar by jim dalo hlas 32 procent voličů, podle pondělní ankety společnosti ICM dokonce 34 procent.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?