21. července 2019 8:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podle Britů se tanker při zadržení Íránem pohyboval ve vodách Ománu. Zvažují protiíránské sankce

Britský ropný tanker Stena Impero. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ropný tanker Stena Impero. | foto: ČTK/AP

TEHERÁN/LONDÝN Britský tanker, který v pátek zadržel Teherán v oblasti Hormuzského průlivu, se podle zástupců Londýna pohyboval v ománských teritoriálních vodách, informovala agentura Reuters. Britský deník The Telegraph napsal, že Londýn kvůli zadržení tankeru zvažuje protiíránské sankce. Panamské úřady v neděli oznámily, že zahájily proces odebrání registrace tankeru Riah, který před týdnem zadržel Írán v Hormuzském průlivu se zdůvodněním, že převážel pašovanou ropu.

Tanker Stena Impero plující pod britskou vlajkou a provozovaný švédskou společností zadržel Teherán v pátek se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo. Podle íránských médií se tanker před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazil s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtěl pomoci. Vypnul vysílač a nereagoval na volání o pomoc.

Británie v sobotu v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedla, že její tanker Teherán zadržel, když se pohyboval v ománských terirotirálních vodách. Londýn to v dopise označil za „nelegální vměšování“. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v sobotu řekl, že reakce Británie bude rázná. Uvedl ale také, že věc chce řešit diplomaticky.

Deník The Telegraph napsal, že britská vláda v neděli oznámí balík diplomatických a ekonomických opatření vůči Íránu, včetně zmrazení aktiv. Británii v sobotu podpořily Francie a Německo, které zadržení tankeru Íránem odsoudily jako podkopávání snah o uvolnění napětí.

Tanker Riah, zadržený Íránem před týdnem se zdůvodněním, že pašuje ropu, plul pod panamskou vlajkou, ale není jasné, komu patří. „Odsuzujeme použití lodě plující pod panamskou vlajkou pro nezákonné aktivity,“ uvedl panamský úřad v prohlášení. Podle AP tanker Riah ještě nedávno provozovala firma Prime Tankers LLC se sídlem v Dubaji. Její zástupce ale AP řekl, že loď prodal. Na adrese firmy, kterou jako nového vlastníka uvedl, ale agentuře AP popřeli, že by nějakou loď vlastnili.

Panama, pod jejíž vlajkou pluje nejvíce lodí na světě, v poslední době odebrala registraci desítkám plavidel, včetně těch, které provozuje Írán. Pod její vlajkou plul i íránský tanker Grace 1 zadržený u Gibraltaru 4. července kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie. To Gibraltar vyhodnotil jako porušení protisyrských sankcí EU. Panama tvrdí, že mu registraci odebrala už 29. května.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!