Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podle důkazů se všechny strany v Sýrii dopustily zločinů, uvedla OSN

Syrská demokratická vojska v Rakce (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrská demokratická vojska v Rakce (ilustrační). | foto: Reuters

Ženeva  Vyšetřovatelé a lidskoprávní aktivisté shromáždili množství důkazů v podobě fotografií, videí a výpovědí, podle kterých se všechny strany syrského konfliktu dopustily otřesných zločinů. Zřejmě ale nebude možné stíhat všechny pachatele. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl speciální právní výbor OSN.

Tým vedený někdejší francouzskou soudkyní Catherine Marchiovou-Uhelovou oznámil, že připravuje podklady k případům. Spolupracuje také s vyšetřovateli z několika zemí, včetně evropských států, jejichž soudy mohou využít principu univerzální jurisdikce při stíhání osob podezřelých z mezinárodních zločinů.

Podle nejnovější zprávy OSN by v budoucnu mohl pravomoc k vyšetřování válečných zločinů v Sýrii mít Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu nebo zcela nový soud zřízený za tímto účelem. Právní tým ve zprávě uvedl, že brzy uzavře konečnou podobu dohody s vyšetřovacím výborem OSN o přístupu k výpovědím a dalším důkazům shromážděným během syrské války.

„Množství videí a dalších snímků - stejně tak jako role, kterou sehrály sociální sítě - je bezprecedentní v poměru k důkazům shromážděným při vyšetřovaní veškerých mezinárodních zločinů,“ uvedl výbor ve zprávě s tím, že bohužel množství případů neumožní stíhat všechny pachatele.

Zároveň však právní tým uvedl, že je nutné, aby byly spravedlivě stíhány zločiny na všech stranách konfliktu, včetně těch týkajících se sexuálního násilí a násilí na dětech. Pravě tyto dvě oblasti budou pro soud prioritou, uvedl výbor.

Vyšetřovatelé se rovněž snaží získat informace od Organizace pro zákaz chemických zbraní o použití těchto zbraní v Sýrii.

Podle zprávy vyšetřovatelů OSN z 15. března syrské vládní síly a jejich spojenci znásilňovali a sexuálně obtěžovali ženy, dívky a muže ve snaze potrestat odpůrce vlády. Z právního pohledu jde o zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

Vyšetřovací komise vedená Paulem Pinheirem syrské vládní síly rovněž obvinila z válečných zločinů, jako jsou hromadné popravy, a obdobně přičetla zločiny některým opozičním skupinám.

Právní tým OSN uvedl, že bude pracovat nezávisle na syrském mírovém procesu s tím, že v otázce mezinárodních zločinů nelze vydávat amnestie.

Za sedm let občanské války podle exilové Syrské organizace pro lidská (SOHR) zahynulo v Sýrii přes půl milionu lidí, z nichž identifikovat se podařilo asi 350 000. Další miliony osob byly nuceny opustit své domovy.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

Hvězda, trenér a Straka. V Pittsburghu se na přelomu tisíciletí sešel zajímavý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Pronájem komerčního prostoru v Třeboni
Pronájem komerčního prostoru v Třeboni

Dukelská, Třeboň - Třeboň I, okres Jindřichův Hradec
12 000 Kč/měsíc