Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Podle experta WHO je ještě brzy na vyhlášení pandemie koronaviru, ačkoliv v ní může virus přerůst

Pracovníci ve speciálních oblecích dezinfikují ulice města. foto: ČTK

Ženeva/ Peking - Na vyhlášení pandemie nového koronaviru je ještě brzy, řekl v pondělí odborník Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan.
  17:24aktualizováno  18:36

Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse zatím nejsme svědky nekontrolovaného celosvětového šíření viru provázeného značným počtem úmrtí, informovala agentura Reuters.

„Používat výraz pandemie neodpovídá faktům,“ řekl Ghebreyesus na tiskové konferenci v Ženevě. „Musíme se nyní soustředit na to, abychom virus dostali pod kontrolu, a zároveň se připravovat na potenciální pandemii.“

Epidemii koronaviru stále ještě můžeme porazit, uvedl Ghebreyesus. „Hlavní poselství, které by mělo všem zemím dodat naději, odvahu a sebedůvěru, je to, že virus je možné zvládnout. Mnoho zemí už právě to udělalo,“ řekl.

WHO už minulý měsíc vyhlásila naléhavou zdravotní situaci mezinárodního dosahu, což je její nejvyšší stupeň varování. Tehdy bylo mimo Čínu hlášeno méně než 100 případů nákazy a v Číně se potvrdilo prvních osm případů přenosu nového koronaviru z člověka na člověka.

„Má tento virus potenciál přerůst v pandemii? Ano, rozhodně. Dospěli jsme do tohoto bodu? Podle našeho vyhodnocení situace zatím ne,“ řekl generální tajemník WHO.

Obavy z pandemie narostly po prudkém zvýšení počtu nových případů hlášených z Íránu, Itálie a Jižní Koreje. V Číně mezitím počet nově nakažených osob klesl a úřady zmírnily omezení na některých místech včetně Pekingu.

Celkový počet obětí nového koronaviru po celém světě přesáhl 2600, drtivá většina jich je v Číně, kde bylo hlášeno více než 77.000 případů nákazy. Mimo Čínu bylo zaznamenáno 2074 nakažených v 28 zemích a 23 úmrtí, upřesnila WHO.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...