31. března 2018 13:32, aktualizováno  21:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podle Izraele jsou protesty v Pásmu Gazy cílenou provokací a aktem terorismu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

JERUZALÉM/GAZA Izrael obvinil radikální hnutí Hamás z toho, že páteční masové protesty na hranicích Pásma Gazy byly z jeho strany cílenou provokací a aktem terorismu. Během protestů na území Pásma Gazy zabila izraelská armáda 16 Palestinců, přes 1400 dalších lidí bylo zraněno. K nezávislému vyšetřování střetů vyzval generální tajemník OSN António Guterres i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

„Jakkoli má Izrael právo chránit své hranice, použití síly musí být vždy přiměřené,“ uvádí se v jejím prohlášení. Evropská unie znovu vyzývá k otevření Pásma Gazy a apeluje na palestinské strany, aby zvýšily úsilí a palestinské samosprávě umožnily převzít nad Gazou plnou kontrolu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil útok Izraele za nelidský a kritizoval Západ, který odsoudil tureckou vojenskou intervenci v syrském Afrínu, za dvojí přístup.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu vojákům pogratuloval za to, že umožnili zemi v klidu oslavit svátek pesach. „Izrael jedná rázně a odhodlaně, aby chránil svou svrchovanost a bezpečnost svých občanů,“ řekl.

„To, co jsme včera viděli, byl organizovaný akt terorismu,“ sdělil v sobotu mluvčí izraelské armády Ronen Manelis. Podle něj se nedá mluvit o tom, že by v Pásmu Gazy proběhl poklidný protest, mnoho Palestinců se chovalo násilně a útočilo na izraelské vojáky kameny a zapálenými předměty. Izraelští vojáci stříleli pouze na ty účastníky demonstrace, kteří se násilností dopouštěli, uvedl Manelis.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyhlásil sobotu za den státního smutku a požádal OSN, aby palestinským demonstrantům poskytla ochranu.

Lékaři se pokouší o evakuaci raněných.
Palestinci evakuují svého raněného.

Izraelský list Haarec v sobotu informoval o nahrávce, z níž je patrné, že izraelští vojáci střelili do zad osmnáctiletého mladíka, který běžel směrem od hraničních zátarasů a nikoho v tu chvíli neohrožoval. Palestinec zemřel.

Vedení hnutí Hamás v sobotu uvedlo, že pět z 16 zabitých Palestinců bylo příslušníky jeho vojenského křídla, pode Izraele k Hamásu náleželo osm mrtvých. Podle některých zdrojů neměl střet 16, ale 15 obětí.

Většina ze 1400 lidí, kteří byli v pátek zraněni, vyhledali ošetření kvůli zásahu slzným plynem. Nemocnice aš-Šífa v Pásmu Gazy uvedla, že v pátek přijala 284 zraněných, většina z nich byla postřelena. Mezi zraněnými bylo 70 osob mladších 18 let a 11 žen.

Mluvčí izraelské armády novinářům sdělil, že „Izrael nedovolí masivní porušení hraničních zátarasů směrem do izraelského území“. Pokud budou násilnosti pokračovat, zasáhnou vojáci proti teroristickým organizacím i na dalších místech v Gaze.

31.března 2018 v 10:45, příspěvek archivován: 31.března 2018 v 13:27

VIDEO: Thousands of Palestinians rally at the #Gaza border demanding their right to return, but demonstrations turn bloody as sixteen are killed and over 1,500 wounded by Israeli forces https://t.co/eaZeIqae4C https://t.co/elZ9DwbpSe

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Thousands of Palestinians rally at the #Gaza border demanding their right to return, but demonstrations turn bloody as sixteen are killed and over 1,500 wounded by Israeli forces https://t.co/eaZeIqae4C https://t.co/elZ9DwbpSe

U hranic Izraele a Pásma Gazy se v sobotu shromáždilo jen několik desítek palestinských mladíků. Izraelští vojáci proti nim vypálili varovné výstřely, které podle agentury Reuters zranily 13 lidí.

Palestinské protesty organizuje několik skupin z Pásma Gazy, v čele s radikálním hnutím Hamás, které tuto oblast ovládá. Cílem akce, naplánované až do poloviny května, je návrat Palestinců na nyní izraelská území.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz