17. dubna 2017 11:24, aktualizováno  12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína a Rusko sledují lodě USA plující ke KLDR. Japonci zvažují evakuaci z Jižní Koreje

KLDR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy KLDR | foto: Reuters

Tokio Americkou letadlovou loď Carl Vinson, která s doprovodem míří ke Korejskému poloostrovu, sledují čínská a ruská výzvědná plavidla. Viceprezident USA Pence prohlásil, že éra strategické trpělivosti se Severní Koreou je u konce. Pence se tak vyjádřil na mezikorejské hranici.

Letadlovou loď Carl Vinson doprovázejí dva torpédoborci, křižník vybavený balistickými střelami a další bojová plavidla. Jejich vyslání je považováno za signál prezidenta Donalda Trumpa severokorejskému režimu, že Spojené státy hodlají zabránit jadernému vyzbrojení KLDR všemi prostředky, včetně vojenských.

„Čína a Rusko poslaly výzvědná plavidla svých námořních sil, aby sledovala americkou jadernou letadlovou loď USS Carl Vinson, která míří do vod blízko Korejského poloostrova. Zdá se, že obě země chtějí zkoumat kroky Spojených států, které daly najevo, že nevylučují vojenský zásah proti Severní Koreji,“ napsal japonský deník ve své anglické verzi.

Podle citovaných zdrojů japonská armáda zintenzivnila své výstražné a výzvědné aktivity ve vodách a ve vzdušném prostoru regionu.

Podle vojenských expertů Severní Korea předvedla na přehlídce nové...
Oslava 105. výročí narození Kim Ir-sena

Peking a Moskva, které podle listu dávají přednost stabilitě na Korejském poloostrově, daly najevo znepokojení nad tvrdým postojem Washingtonu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že problém by měl být vyřešen politickým a diplomatickým úsilím. Lavrov dle svých slov doufá, že USA nepodniknou vůči KLDR žádné jednostranné kroky, jako bylo nedávný útok střelami Tomahawk v Sýrii.

A jeho čínský kolega Wang I varoval, že stoupající napětí kolem KLDR „nelze vyřešit vojenskou silou“, Zdá se, že vyslání ruských a čínských výzvědných lodí má být částečně i výstražným signálem adresovaným Spojeným státům, poznamenal k informacím z vládních zdrojů Jomiuri šimbun.

Americká televizní stanice NBC minulý týden s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb uvedla, že USA jsou připraveny podniknout preventivní úder konvenčními zbraněmi proti KLDR. Prý tak učiní, pokud získají důkazy o přípravách Pchjongjangu podniknout další, v pořadí již šestý jaderný výbuch. Pentagon zprávu odmítl komentovat a vládní činitelé ji podle agentury Reuters označili za „v nejlepším případě spekulace“.

Japonský premiér vyzval KLDR, aby přestala provokovat

Japonský premiér Šinzó Abe dnes vyzval Severní Koreu, aby nepodnikala další „provokativní kroky“, podřídila se rezolucím OSN a upustila od rozvoje jaderných a raketových zbraní. V projevu v parlamentu rovněž oznámil, že vláda připravuje plány pro případ, že do Japonska zamíří kvůli krizi na Korejském poloostrově množství uprchlíků.

Poslancům řekl, že jeho kabinet chystá opatření zahrnující ochranu cizinců, přijímací procedury, budování a spravování míst, kde bude o uprchlíky postaráno, a rovněž prověřování žadatelů o azyl. Vláda podle svého předsedy rovněž pro případ krize pracuje na evakuačních plánech pro zhruba 60 tisíc Japonců pobývajících v Jižní Koreji.

Abe dodal, že o KLDR bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na společném summit na konci tohoto měsíce.

Severní Korea podnikla v neděli u svého východního pobřeží další test rakety, ale neúspěšný. Velitelství amerických sil v Tichomoří uvedlo, že raketa explodovala několik sekund po svém odpálení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz