Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump podle očekávání vyhrál primárky v Západní Virginii

USA

  7:21
WASHINGTON - Realitní magnát Donald Trump si zajistil vítězství v republikánských primárkách v Západní Virginii. Tento výsledek se po odstoupení miliardářových soupeřů z kampaně předpokládal. U demokratů podle amerických médií vyhrál Bernie Sanders, avšak celkově zůstává s velkým náskokem favoritkou Hilary Clintonová.

Donald Trump na tiskové konferenci v Palm Beach. foto: Reuters

Trumpovo vítězství oznámily velké americké televize po uzavření volebních místností, zatím bez konkrétních čísel, kolik z 34 delegátů uchazeč získal. Republikánské primárky probíhají také ve státu Nebraska, kde se rozhoduje o hlasech 36 delegátů. I zde byl Trump již označen za vítěze, ale také ještě chybí přesné údaje.

Trump by muslimskému starostovi Londýna Khanovi vstup do USA povolil

Ačkoli Trump zůstal v boji o nominaci bez soupeře, voliči v obou státech ale i tak mají možnost odevzdat svůj hlas uchazečům, kteří odstoupili. Tyto hlasy se pokládají za protestní. Oficiálně má republikánského kandidáta do Bílého domu vybrat červencový sjezd - k automatické nominaci dosud Trumpovi chybělo 169 k potřebným 1237 delegátům.

Trump v televizi Fox News uvedl, že by byl rád, aby sjezdu předsedal republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, považovaný za miliardářova tvrdého kritika. Trump se rovněž nechal slyšet, že svůj seznam možných viceprezidentů zúžil na pět-šest jmen. Svého kandidáta do této funkce představí ale až na sjezdu.

Republikánský kandidát Donald Trump.
Jeden z kandidátů na prezidenta Donald Trump

Konečné výsledky demokratických primárek v Západní Virginii ještě nebyly oznámeny, podle částečných ale v duelu mezi Hillary Clintonovou a Bernie Sandersem vede vermontský senátor. Televize NBC a Fox News označily Sanderse rovnou za vítěze.

Clintonová nicméně s náskokem vede celý souboj o nominaci do zápasu o Bílý dům. Dosud ji k většině 2383 delegátů, potřebných k nominaci, chybělo jen 155 delegátů, zatímco Sanders podle odhadu CNN disponoval před západovirginskými primárkami podporou 1448 delegátů. Senátor nicméně nadále souboj nevzdává.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!