14. listopadu 2014 10:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pussy Riot kritizují Zemana: Je to hlupák. Nechápe, co se v Rusku děje

Policisté a příslušníci dobrovolnické kozácké hlídky v Soči násilně rozehnali happening punkové skupiny Pussy Riot. Kozáci bili dívky biči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté a příslušníci dobrovolnické kozácké hlídky v Soči násilně rozehnali happening punkové skupiny Pussy Riot. Kozáci bili dívky biči. | foto: Twitter

LONDÝN Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot ostře zkritizovaly českého prezidenta Miloše Zemana, který je v rozhovoru pro Český rozhlas charakterizoval vulgárními slovy a označil je za „pornografickou skupinku“.

„Choval se jako typický patriarchální hlupák,“ řekla podle deníku The Guardian Naděžda Tolokonnikovová, která je nyní spolu s Marijou Aljochinovou na návštěvě v Británii. Podle listu je z jejich pohledu Zeman dalším z evropských levicových lídrů, který naprosto nechápe, co se v Rusku skutečně děje.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl jejich vyjádření komentovat. „Nevidím jeden jediný důvod, proč na tyto výroky reagovat,“ sdělil.

K TÉMATU:

Deviantní dámy

Zeman skupinu Pussy Riot odsoudil několikrát, mimo jiné v nedávném rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. V něm uvedl, že jde o „deviantní dámy, které dělají randál v pravoslavném chrámu a které se pak označují za politické vězeňkyně“. Na adresu členek skupiny přitom použil vulgární výrazy a zdůraznil, že podle něj jsou vinny trestným činem výtržnictví v pravoslavném chrámu.

Později prezident v rozhovoru pro deník Blesk uvedl, že se na kritiku Pussy Riot předem připravoval, a zopakoval, že členky punkové skupiny nepovažuje za ideální příklad politického vězně.

Bizarní, sprostý útok

Deník The Guardian ve čtvrtečním článku Zemanovy výroky označil za „bizarní útok plný sprostých slov“ a dal slovo dvěma členkám skupiny, které jsou nyní v Londýně. „O Pussy by raději neměl mluvit. Neví, kdo Pussy jsou. Na to jsme odbornice my a ne on. My jsme punkerky, on ne. Choval se jako typický patriarchální hlupák,“ řekla o Zemanovi Tolokonnikovová.

V rozhovoru, který s členkami Pussy Riot natočila v Londýně Česká televize, se obě ženy vyjadřovaly mnohem diplomatičtěji. „Je dost zvláštní, že český prezident neviděl rozdíl mezi kontrakulturou a alternativní kulturou, kterou je také punková kultura, a oficiální kulturou, v níž se pohybuje on. Znepokojuje mě, že tyto kultury směšuje a dovoluje si užívat slov, která smíme používat my a on ne. Protože se nechal zvolit prezidentem,“ řekla v něm Tolokonnikovová.

Její kolegyně Aljochinová byla ještě smířlivější, když s úsměvem a jistou dávkou ironie poznamenala: „Absurdita situace spočívá v tom, že my jsme neužily toho slova, které užil český prezident. Možná, že jsme si v době, kdy poskytoval rozhovor, tak trochu vyměnili místa. Ať už oprávněně nebo ne, může teď český prezident pocítit, jaké to je, když je člověk označován za nemorálního.“ Celý rozhovor bude Česká televize vysílat v sobotu.

„Bohorodičko, vyžeň Putina“

Tolokonnikovová a Aljochinová mají pobyt v Británii naplánovaný na týden a jejich program zahrnuje návštěvu parlamentu, vystoupení v univerzitní debatní společnosti Cambridge Union či účast na akci pořádané organizací Amnesty International.

Skupina Pussy Riot na sebe upoutala pozornost předloni, kdy její členky krátce před prezidentskými volbami v hlavní moskevském chrámu vystoupily s punkovou modlitbou „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Chtěly prý tak upozornit na rostoucí propojení politiky ruského prezidenta s pravoslavnou církví.

Gruppensex pro Medveděva

Dvě ze tří dopadených hudebnic moskevský soud za výtržnost potrestal dvěma lety za mřížemi, třetí punkerka vyvázla s podmínkou. Vězněné členky skupiny - Tolokonnikovová a Aljochinová - vyšly na svobodu krátce před vypršením trestu loni v prosinci, a to v rámci prezidentské amnestie.

Některé členky Pussy Riot zároveň působily či působí ve skupině politických umělců Vojna, která je známá mnoha kontroverzními akcemi. Například v roce 2008 její členové - včetně Tolokonnikovové, která byla ve vysokém stupni těhotenství - předvedli hromadnou soulož v Timirjazevově státním biologickém muzeu, která podle nich byla svérázným komentářem k inauguraci tehdy nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Lidovky.cz, ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?