1. prosince 2017 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velká koalice není automatická, tvrdí šéf německé sociální demokracie Schulz

Martin Schulz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Schulz. | foto: ČTK

BERLÍN Předseda německých sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz v pátek prohlásil, že existuje mnoho možností, jak vytvořit novou vládu, a mělo by se o nich jednat. Velká koalice podle něj není automatická.

Předák SPD se vyjádřil poté, co německý deník Bild informoval o dohodě šéfů stran dosluhující velké koalice na zahájení rozhovorů o vzniku opětné koalice konzervativní unie CDU/CSU a SPD.

Schulz podle agentury Reuters v pátek popřel, že už dal zelenou k vytvoření další velké koalice. Bulvární Bild přitom v tentýž den napsal, že německá kancléřka a šéfka křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová, Horst Seehofer ze sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) a Schulz se na čtvrtečním večerním setkání u prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera dohodli na zahájení průzkumných rozhovorů o příští koalici.

Schulz řekl, že vláda konzervativců a SPD není hotovou věcí. V jeho straně prý panuje široká shoda na tom, že nelze vyloučit žádnou možnost vytvoření nové vlády. „Mohu vám říci, že jsme o situaci diskutovali na setkání předsednictva SPD... Pokud jde o vytvoření nové vlády, byla tam široká podpora nevylučování žádné možnosti,“ prohlásil Schulz.

Podle něj bude SPD o takových možnostech jednat na stranickém sjezdu příští týden. Jako jednu z klíčových podmínek účasti SPD na vládě přitom jmenoval podporu reformě Evropské unie.

Probrali všechny myslitelné varianty

Podle informací Bildu se všichni tři straničtí lídři ve čtvrtek u prezidenta nejdřív shodli, že proberou všechny myslitelné varianty vytvoření nové vlády. V úvahu přitom připadá pokračování velké koalice, menšinová vláda nebo nové volby. Na konci jednání se pak prý političtí předáci dohodli, že zahájí rozhovory o velké koalici.

Pokud by s koaličními rozhovory sjezd SPD souhlasil, mohla by se do Vánoc uskutečnit až dvě kola sondážních jednání mezi CDU/CSU a SPD, napsal Bild.

Šéfové stran v pátek o výsledcích jednání u prezidenta informovali grémia svých stran, napsala DPA.

Podle agentury Reuters nejmenovaný stranický zdroj potvrdil, že Merkelová, Seehofer a Schulz se ve čtvrtek dohodli na zahájení rozhovorů, jejichž cílem je najít východisko z politického patu. Straničtí předáci podle zdroje Reuters hovořili o různých variantách, včetně vytvoření menšinové vlády v čele s Merkelovou, ale vyjádřili svou skepsi vůči takové možnosti.

Merkelová nyní sází na další vládní spolupráci s SPD poté, co zkrachovala koaliční jednání konzervativců s liberální FDP a Zelenými. SPD přitom po zářijových volbách ústy Schulze oznámila úmysl odejít do opozice.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz