Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vzpoura nehrozí, uklidňuje Pentagon před inaugurací. FBI provádí prověrku členů národní gardy z opatrnosti

Pentagon, sídlo amerického ministerstva obrany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pentagon, sídlo amerického ministerstva obrany | foto: Flickr.com

WASHINGTON Americké úřady nemají podle úřadujícího amerického ministra obrany Christophera Millera zpravodajské informace o vnitřní hrozbě inauguraci nového prezidenta Joea Bidena. Ministr to uvedl v reakci na zprávu, že americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí bezpečnostní prověrku 25 000 členů národní gardy, kteří se ve Washingtonu podílí na zaručení bezpečnosti uvedení nového prezidenta do úřadu.

Podle ministra je prověřování příslušníků běžnou praxí, napsala v úterý agentura Reuters. „V zaručení bezpečnosti hlavního města nenecháváme nic náhodě, i když nemáme zpravodajské informace o tom, že by hrozila hrozba zevnitř,“ uvedl dosluhující šéf Pentagonu.

Informace či důkazy o vnitřní hrozbě neexistují ani podle úřadujícího ministra vnitřní bezpečnosti Petera Gaynora. Podle něj je prověřování příslušníků národní gardy ze strany FBI „obezřetným krokem“.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. FBI přitom posuzuje jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťuje mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem.

Armáda již dříve uvedla, že v davu, který zaútočil 6. ledna na sídlo Kongresu, byla řada aktivních i vysloužilých členů armády. Neuvedla však, kolik jich bylo přesně. Prozatím byli v souvislosti s nepokoji zatčeni jen dva příslušníci národní gardy.

Kvůli hrozbě dalších demonstrací platí letos ve Washingtonu výjimečně přísná bezpečnostní opatření. Na situaci reagují i firmy. Zprostředkovatel ubytování Airbnb zrušil rezervace na ubytování v americkém hlavním městě v době, kdy se uskuteční inaugurace, a letecké společnosti zpřísnily svá bezpečnostní opatření.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...