27. února 2018 16:04, aktualizováno  21:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kuciakova vražda má stopu u nás. Policie zřejmě chrání českou novinářku Holcovou

Svíčky zapálené za Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svíčky zapálené za Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu. | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA Podle slovenské policie má vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka českou stopu. Vyšetřovatelé jsou také v kontaktu s italskými kolegy a vyšetřovacími týmy v Haagu, kde sídlí evropský policejní sbor Europol. Podle Týdeníku Respekt může být „českou stopou“ investigativní novinářka Jana Holcová.

Podle policejního prezidenta Tibora Gašpara má případ vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka českou stopu, detaily však neupřesnil. Tuto informaci pro server Lidovky.cz potvrdila i česká policie.

„Se slovenskými kolegy v této záležitosti spolupracujeme, ale nic bližšího sdělovat nebudeme,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí policie Jozef Bocán. Slovenští vyšetřovatelé podle policejního prezidenta také spolupracují s italskými bezpečnostními složkami.

Týdeník Respekt uvedl, že česká souvislost je ztělesněna v osobě investigativní novinářky a zakladatelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové.

Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

„Centrum je zapojené do projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project a mezinárodních sítí investigativních novinářů a česká novinářka s Jánem Kuciakem poslední rok a půl spolupracovala na přípravě článku, který už nestihl vydat a který ho podle jedné z policejních hypotéz o motivu dvojnásobné vraždy mohl stát život. Policie, která intenzivně vyšetřuje mafiánskou stopu v životě a smrti slovenského novináře, tak vyhodnotila, že i její život by mohl být ohrožen, a novinářku tak střeží,“ napsal Respekt.

Holcová to odmítla pro Respekt komentovat. „Nezlobte se, ale nechci a nemůžu se k tomu vyjadřovat.“

Gašpar tak potvrdil, že jednou z policejních pracovních hypotéz je možná účast italské mafie ‘Ndrangheta na vraždě. Kdo bude v případu ještě předvolán, odmítl Gašpar sdělit.

Policista u domu Jána Kuciaka.
Svíčky zapálené za Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu.

Novinář a jeho snoubenka byli zastřeleni neznámým pachatelem každý jednou ranou. K vraždě došlo v období od čtvrtku do neděle, kdy byly nalezeny tělesné ostatky Kuciaka a jeho partnerky. Podle generálního prokurátora Jána Čižnára byli partneři zavražděni již ve čtvrtek večer. Přesný čas smrti určí až pitva.

Policie od začátku považuje za nejpravděpodobnější, že novinářova smrt souvisela s jeho prací. Podle novináře Toma Nicholsona mohla za vraždou Kuciaka stát italská mafie, jejíž působení mohl novinář ohrozit tím, že chtěl zveřejnit informace o čerpání evropských fondů na východě Slovenska a propojení mafie s politiky.

Fico: Neobviňujte nevinné

„V případu máme nějaký posun. Pracujeme s hypotézami a dokonce s těmi, které jsou pravděpodobnější než ta, se kterou pracujete vy,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico. „Pište, co chcete, ale nespojujte nevinné lidi s vraždou bez důkazů,“ dodal.

Premiér se tak během tiskové konference několikrát ohradil proti obviněním, že by šéf krizového managementu vlády Viliam Jasaň byl jakkoliv spojený s vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka. (VÍCE ZDE)

Slovenská vláda nabízí milion euro za informace, které povedou k dopadení vrahů...

Slovenská vláda nabízí milion euro za informace, které povedou k dopadení vrahů Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Deník SME v úterý uvedl, že se zavražděný Kuciak zaměřil na provázání premiérovy asistentky a podezřelého podnikatele Antonina Vadala, který měl mít vazby na italskou mafii ‘Ndrangheta. 

‘Ndrangheta je v současnosti nejmocnější mafiánskou skupinou v Itálii. Její členové obchodují se zbraněmi, falšují peníze i zboží a jsou známí i vyděračstvím. Evropský policejní úřad Europol zařazuje ‘Ndranghetu k nejbohatším a nejmocnějším zločineckým organizacím. 

mhMartin Hampejs