Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podle španělského premiéra lze s Katalánci jednat. Musí ale dodržovat ústavu

Španělský premiér Mariano Rajoy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský premiér Mariano Rajoy. | foto: Reuters

MADRID/BARCELONA Španělský premiér Mariano Rajoy je přesvědčen, že Katalánsko po volbách vstoupí do období dialogu, spolupráce a plurality. Uvedl to v pátek na tiskové konferenci v Madridu po čtvrtečních volbách do katalánského parlamentu. S katalánskými politiky je připraven jednat, pokud nebudou porušovat ústavu.

„Španělská vláda chce nabídnout veškerou spolupráci a ochotu ke konstruktivnímu, otevřenému a realistickému dialogu v rámci zákona vládě, která bude ustavena v Katalánsku, abychom vyřešili problémy tamních obyvatel,“ uvedl v pátek Rajoy.

Španělský premiér také připomněl, že separatistické strany při čtvrtečním hlasování ztratily podporu, i když méně než si Madrid přál. Separatistické strany sice v katalánském parlamentu opět získaly absolutní většinu, ale mají o dvě křesla méně než po volbách v roce 2015.

„Nikdo nemůže mluvit jménem Katalánska, když nemá podporu celého regionu. Po volbách je evidentní to, že Katalánsko není jednotné, ale pluralitní,“ řekl také Rajoy.

Španělský premiér odmítl návrh Madridem sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdmenota ke schůzce. Puigdemont v pátek v Bruselu řekl, že je připraven k jednání s Rajoyem v Bruselu, anebo na „jiném místě v EU kromě Španělska“. Tam mu totiž hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury v souvislosti s jeho separatistickými snahami.

„Pokud bych se s někým měl sejít, tak je to s Inés Arrimadasovou, která vyhrála volby,“ řekl španělský premiér s odkazem na předsedkyni promadridské strany Ciutadans, která získala ve čtvrtečních volbách nejvíce křesel v katalánském parlamentu.

Převzetí přímé správy Katalánska, k němuž Madrid přikročil koncem října kvůli snahám tamní vlády o nezávislost, podle Rajoye skončí, až bude nová katalánská vláda. „Datum bude takové, jaké stanovil (španělský) Senát: až bude vláda,“ řekl Rajoy. Nový katalánský parlament má zasednout do 20 pracovních dnů od voleb. Poté má jeho vedení do deseti pracovních dnů navrhnout kandidáta na premiéra, jehož schvaluje tamní parlament.

„Nepodsouvejte mi ten nejhorší z možných scénářů,“ Rajoy. Bez bližších podrobností dodal, že byli i lidé, kteří chtěli, aby převzetí přímé správy trvalo čtyři roky. „Tohle je velmi výjimečná situace a výjimečná situace má trvat krátce,“ uzavřel téma španělský premiér.

Rajoy na tiskové konferenci také odmítl, že by v souvislosti s krizí kolem Katalánska uvažoval o vypsání celostátních předčasných voleb. Reagoval tak na velmi špatný výsledek katalánských lidovců ve čtvrtečních volbách v Katalánsku. Lidovci tam získali jen tři křesla v parlamentu, zatímco po volbách v roce 2015 jich měli 11.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...