Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podmaníme si Evropu, vyhrožují belgičtí islamisté

Svět

  7:28
BRUSEL - Podrobíme si Belgii, svrhneme krále a nastolíme zde vládu islámského práva šaría. Podobně vyhrožuje radikální muslimská organizace s příhodným názvem Sharia4Belgium (tedy „Šaría pro Belgii“).
Muslimové (ilustrační foto)

Muslimové (ilustrační foto) foto: newstalk.ie

Anebo, jak zaznělo na jejich videu z loňského prosince: bruselské Atomium bude jakožto symbol vbrzku již neexistující monarchie zlikvidováno a na královském paláci zavlaje prapor Al Kajdy.

Byť se jedná o extrémní požadavky extremistů a většina obyvatel Belgie nemá s muslimskými obyvateli země problémy, úřady začínají brát hrozbu radikálního islamismu stále vážněji. Jedním z důkazů je i zpráva, kterou nyní zveřejnily belgické bezpečnostní složky.

Výroční zpráva má tentokrát 112 stran a politici i belgická veřejnost se v ní mohou mimo jiné dozvědět, že jen v průběhu roku 2010 přišlo do země několik desítek muslimských kazatelů, aby „doplnili“ zde již působící, ovšem často umírněné kolegy. Nově příchozí patří k saláfistům neboli radikálním islamistům, kteří jsou zcela v opozici k demokratickému zřízení. Vyzývají ostatní muslimy k nerespektování a odmítání belgických státních úřadů, k nenávisti vůči majoritní společnosti a cíleně brání úspěšné integraci muslimské menšiny.

Islám si podmaní Evropu
Příkladem může být výše zmíněná organizace Sharia4Belgium a její předák Fouad Belkacem, známý též jako Abú Imrán. Tento 29letý belgicko-marocký muslim, který se taktéž hlásí k saláfismu, byl už několikrát souzen za podněcování k nenávisti. Netají se svými postoji, které se dají shrnout do několika prohlášení: nebudeme nikoho poslouchat a nikoho prosit o to, aby naše ženy mohly nosit burku (tedy závoj zahalující celé tělo, jen přes oči je úzký průhled krytý mřížkou). Komu se to nelíbí, ať se z Belgie odstěhuje. Islám přišel, aby si Belgii a Evropu podmanil...

Ihned po zveřejnění varovné výroční zprávy svolala belgická ministryně zahraničí Joëlle Milquetová tiskovou konferenci a prohlásila: „Varování musíme brát vážně. Nestačí pouze zvýšit úsilí vedoucí k prevenci možných útoků radikálních islamistů, musíme především důrazně zamezit tomu, aby došlo k nákaze klasického islámu, který je v naší zemi poklidně vyznáván.“

Představen byl také projekt Kobra, který je již v běhu. Jedná se o sledování různých komunit a podchycení jejich možné radikalizace. Nejedná se totiž pouze o islamisty. Pokud budou dál přitvrzovat oni, přiměje to k činům i radikální pravici, se kterou nejsou v současné době větší problémy - s výjimkou občasných islamofobních prohlášení. To by se ale brzy mohlo změnit, upozorňuje zpráva o extremismu.

Zbývá „jen“ hrozbu odstranit
Na to, že k radikalizaci v muslimské komunitě již dochází, dlouhodobě upozorňuje i vlámská novinářka marockého původu Hind Fraihiová. Problémem je podle ní zvláště mládež, a to především v Bruselu. „Je jim mezi 15 a 25 lety a jejich rodiče jen kroutí hlavou nad tím, kde se to v nich bere,“ říká. Fraihiová záměrně dva měsíce žila a pracovala v bruselské čtvrti Molenbeek, která je známá vysokou koncentrací muslimského obyvatelstva.

Místní muslimové to zde považují již za své území. I policie přiznává, že vše nechává víceméně na jakési muslimské samosprávě. Je prý již také zvyklá, že zde nevládnou belgické zákony, ale šaría. Podle novinářky navíc místní obyvatelé čtou a poslouchají jen muslimská média, komunita je velice uzavřená a názory na většinovou společnost se přiostřují. „Je to vidět na mladých dívkách, ty se přidávají k radikálnímu hnutí ochotně a jsou zapálené pro věc. Říkají si,nevěsty džihádu‘, chtějí si vzít řádného muslima a bojovat po jeho boku.“

Lakonicky komentoval zprávu o extremismu ředitel belgické Státní bezpečnosti Alain Winants. Podotkl, že se v ní neříká nic, co by společnosti nebylo známo. „Hrozba je odhalena, je na vás, abyste ji odstranili,“ dodal směrem k vládě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat