Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podporovatelce Trumpa sebrali titul Miss Michigan, kriticky psala o hidžábech a černošském násilí

Vítězka Miss Michigan přišla o svůj titul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězka Miss Michigan přišla o svůj titul. | foto: Instagram Kathy Zhuové

NEW YORK Dvacetiletá Kathy Zhuová přišla kvůli údajně rastistickým tweetům o svou korunku pro nejkrásnější dívku státu Michigan v USA. Komise soutěže Miss World America (MWA) uvedla, že se na jejích sociálních sítích objevily útočné příspěvky, které odporují zásadám soutěže. V nyní již smazaných příspěvcích se měla dívka negativně vyjadřovat o nošení hidžábu a násilí, které páchají černoši na černoších.

Podle serveru Independent měla Zhuová napsat, že za většinu smrtí černochů mohou jiní černoši. „Nejdřív si zameťte před vlastním prahem a pak obviňujte ostatní,“ podotkla. V dalším tweetu se pak ironicky ptala na další kontroverzní věc. „Chcete mi říct, že hidžáby už jsou jen módní doplněk, a ne náboženská věc? Nebo jen chcete, aby všechny ženy pocítily islámské utlačování?“ ptala se údajně v nyní již smazaném příspěvku.

19.července 2019 v 04:36, příspěvek archivován: 21.července 2019 v 12:23

Miss World America's State/National/Chief Director accused me of being racist, Islamaphobic, and insensitive. They stripped me of my Miss Michigan title due to my refusal to try on a hijab in 2018, my tweet about black on black gun violence, and "insensitive" statistical tweets. https://t.co/K1Btho0Pgq

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Komise organizace MWA poslala Zhuové email, v němž ji informovala o tom, že se jí rozhodla odebrat titul. Dívka zprávu následně zveřejnila na svém Twitteru. „Doneslo se nám, že vaše profily na sociálních sítích obsahují urážlivé, necitlivé a nevhodné příspěvky, které jsou proti pravidlům a zásadám MWA,“ stojí v emailu. Podle komise porušila především pravidlo o tom, že soutěžící musí mít „dobrý charakter“, který nepoškodí pověst MWA.

Kathy Zhu.
Kathy Zhu.

Komise se rozhodla odebrat dívce nejen titul, ale smazat i veškeré fotografie, ukazující dívku s oficiální šerpou MWA a korunkou na hlavě. Odstraněny měly být i všechny dokumenty a materiál, potvrzující, že se dívka soutěže účastnila. 

Dvacetileté Kathy, která otevřeně na svém profilu podporuje Donalda Trumpa, se dostalo podpory od fanoušků a sledujících. Sama na oznámení reagovala tím, že jistá muslimská žena se jí pokusila „silou nasadit na hlavu hidžáb“, aniž by jí dívka dala svolení. „Napsala jsem o tom na sociální sítě a i díky tomu si toho všimla média. Skoro všichni mi vyjádřili podporu v tom, jak jsem se zachovala,“ píše Zhuová v odpovědi.

Kathy Zhuová otevřeně podporuje Donalda Trumpa.

Kathy Zhuová otevřeně podporuje Donalda Trumpa.

Kathy Zhu.

Kathy Zhu.

„Ublížit a ponížit dvacetiletou ženu odebráním titulu jen ukazuje, jak moc jste naivní,“ vzkazuje Zhuová s tím, že tweety, které se ke komisi dostaly, byly podle ní uměle upravené. „Zkuste si najít jiné hanlivé příspěvky na mém profilu,“ vyzvala vedení soutěže.

Zároveň komisi obvinila, že nemá ani dostatek důstojnosti udělat to, co je správné. „Určitě by moc rádi našli nějakou ‚ženu‘, která bude zcela perfektní a bude říkat prázdné fráze jako ‚miluji světový mír‘,“ píše v odpovědi, kde upozorňuje, že obsah obou zpráv zveřejní opět na sociálních sítích.

Dívka, která se na svém profilu označuje za politickou komentátorku, má jen na Twitteru přes 120 tisíc sledujících. Video, v němž děkuje svým fanouškům za podporu, už vidělo přes 400 tisíc lidí. „Takovými činy se úplně vyprazdňuje pojem rasismus. Neměla by být jen svoboda pro lidi různých barev, ale i svoboda myšlenek a názorů,“ říká na závěr.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...