Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trumpa volil za mrtvou matku, obelstil při tom úřady. Provinilci za podvod hrozí až 19 let za mřížemi

Donald Trump promlouvá v Bílém domě po zveřejnění prvních výsledků prezidentských voleb. foto: Reuters

Deleware County (USA)/Praha - Prezidentem Donaldem Trumpem zmiňované volební podvody se alespoň v Pensylvánii potvrdily, úředníci našli první případ voliče, který v době hlasování nežil, informují americká média. Trump má však ke spokojenosti daleko. Za mrtvou matku hlasoval totiž údajný podvodník právě pro něj. O ten samý kousek se navíc pokoušel podle tamních médií také s mrtvou tchyní.
  5:00

Trump přijal právničku, která šíří konspirační teorie o volbách. Podle médií pro ni zvažoval oficiální funkci

Do oficiální inaugurace demokrata Joea Bidena jako nového prezidenta zbývá měsíc a Donald Trump se stále snaží zpochybnit výsledky voleb. Jeho tým dokonce dříve zřídil horkou linku, kam lidé měli hlásit údajné volební podvody v různých státech. Jedním z inkriminovaných míst se stala také Pensylvánie, kde americký nejvyšší soud tento měsíc odmítl žádost republikánských spojenců Trumpa, kteří požadovali zvrácení výsledků prezidentských voleb. A právě v Pensylvánii nyní úředníci hlásí odhalený podvod.

Prezidentský kandidát Joe Biden v poslední den kampaně v Pensylvánii.
Podporovatel Donalda Trumpa v Pensylvánii.

Podvodníkem je podle informací serveru Business Insider sedmdesátiletý Bruce Bartman, kterého prokurátoři obvinili z nezákonného hlasování a křivé přísahy. Toho se dopustil, aby hlasoval za mrtvou matku pro Trumpa. „Toto je bez ohledu na konspirační teorie jediný známý případ hlasování mrtvé osoby v našem okrese,“ uvedl k případu Jack Stollsteimer, hlavní prokurátor v okresu Deleware County v Pensylvánii.

Celý příběh podle Businnes Insideru začal v srpnu, kdy Bartman k volbám zaregistroval dvě mrtvé – matku Elizabeth Bartmanovou a tchyni Elizabeth Weihmanovou jako voličky republikánů. K tomu využil portál, který umožňuje obyvatelům přihlásit se k volbám pomocí čísla jejich řidičského průkazu nebo posledních čtyř číslic jejich sociálního zabezpečení.

Nejvyšší soud zamítl žalobu proti výsledku prezidentských voleb v Pensylvánii

Co se týče tchyně, státní systém na její úmrtí upozornil, muž však podepsal dopis potvrzující, že je naživu, uvedli úředníci. Nakonec však jejím jménem nehlasoval. U zesnulé matky ale svůj plán dotáhl až do konce a pomocí možného hlasování v nepřítomnosti podpořil Trumpa, jak sám uvedl. Pokud bude usvědčen, hrozí mu podle amerických médií až 19 let vězení. Bartmanův právník Samuel Stretton uvedl, že jeho klient konal z frustrace a je mu to líto.

Volba amerického prezidenta se uskutečnila letos v listopadu a doprovázela ji vysoká volební účast. Zprvu pozitivní výsledky pro Trumpa se v průběhu sčítání začaly měnit ve prospěch vyzyvatele Joea Bidena. Důvodem bylo, že na mnoha místech byly rychleji sečtené přímo odevzdané hlasy oproti korespondečním. Právě ty vyzněly ve prospěch Bidena. 

Autor: