5. května 2019 7:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Pojďme se dohodnout.‘ Mayová vyzvala Corbyna, aby přistoupil na brexitový kompromis

Britská premiérka Theresa Mayová během neúspěšného hlasování o brexitové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová během neúspěšného hlasování o brexitové... | foto: Reuters

Londýn Britští politici musí nalézt východisko z patové situace okolo odchodu své země z Evropské unie a výsledky čtvrtečních místních voleb dodávají této věci novou naléhavost. V komentáři, který vyjde v nedělníku Mail on Sunday, to napsala britská premiérka Theresa Mayová. Vůdci opozičních labouristů vzkázala, aby zapomněl na názorové neshody a s vládou se dohodl.

„Lídrovi opozice vzkazuji toto: Vyslechněme to, co nám v místních volbách vzkázali voliči a odložme na chvíli neshody. Pojďme se dohodnout,“ napsala Mayová ve svém sloupku.

Reagovala tím na výsledky místních voleb v Anglii, v nichž vládní konzervativci i opoziční labouristé výrazně zaostali za očekáváními. Média a politici vývoj interpretovali jako trest od voličů za počínání obou hlavních britských politických stran kolem britského odchodu z EU, který se měl původně uskutečnit 29. března.

„Upřímně věřím, že to, co lidé chtějí, je, aby se jejich politici spojili kvůli národnímu zájmu a dotáhli brexit do konce,“ uvedla britská premiérka. Někteří komentátoři ale takovouto jednoduchou interpretaci výsledku místních voleb zpochybňují, neboť nejlépe si v nich vedly strany, které odchod z EU nepodporují.

Poté, co se Mayové třikrát nepodařilo v britském parlamentu prosadit podmínky brexitu dohodnuté se zbytkem EU, začala vláda jednat o kompromisním řešení s labouristy. Čtyři týdny tohoto procesu však žádný významný posun v pozicích obou stran nepřinesly. Mayová ve svém sdělení potvrdila, že rozhovory budou v úterý pokračovat, a napsala, že „budeme dál vyjednávat a dál se pokoušet najít východisko“.

Větší otevřenost ke kompromisu

„Musíme najít cestu k prolomení patové situace a já věřím, že výsledky místních voleb tomu dávají novou naléhavost,“ pokračovala premiérka. Stanoviska vlády a labouristů se podle ní v lecčems shodují, dojednání podoby vztahu Británie s EU po brexitu pak „bude vyžadovat kompromisy od obou stran“.

Výroky Corbyna i dalších předních představitelů Labouristické strany po místních volbách také nasvědčují jejich větší otevřenosti ke kompromisu a vícero médií informovalo o údajně se rýsující dohodě ohledně nastavení budoucích vztahů. I při vyřešení tohoto bodu by ale v cestě byla stále řada překážek.

K těm patří požadavek mnohých labouristů na potvrzení brexitové dohody v referendu či požadované záruky o tom, že jakoukoli případnou dohodu by respektoval i nástupce Mayové v čele konzervativců. Řada komentátorů také varuje před scénářem, kdy by se premiérka s Corbynem nakonec dohodla, avšak ani kompromisní podoba brexitu by parlamentem neprošla kvůli rozpolcenosti obou hlavních politických stran.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!