Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Pojízdný cirkus“ EP už vadí milionu lidí

Svět

  10:26
BRUSEL/PRAHA - Více než jeden milion Evropanů už podepsal petici, která volá po zrušení sídla Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Petici podpořilo 130 europoslanců ze 14 členských států. Proti štrasburskému sídlu parlamentu se vyslovila i místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová.

parlamentní budovy ve Štrasburku foto: ILAN GARZONEAFP

 on-line peticí přišla v květnu skupina europoslanců v čele se švédskou liberálkou Cecilií Malmströmovou. „Rozptylování činnosti parlamentu má negativní dopady jak z hlediska času, tak i efektivity práce. Celkově poškozuje obraz Evropské unie,“ tvrdí europoslanci. Přesuny mezi Bruselem a Štrasburkem přijdou ročně unijní pokladnu na 200 milionů eur. Francie a Německo však pokládají Štrasburk, který leží na hranici obou zemí, za symbol poválečné jednoty Evropy.

S myšlenkou na zrušení „pojízdného cirkusu“ souhlasili i oslovení čeští europoslanci: „Petici jsem nepodepsal, ale podepsal jsem prohlášení ve stejném smyslu, které koluje v parlamentu,“ řekl sociální demokrat Libor Rouček. Stejný názor má i europoslanec za ODS Jan Zahradil, který v pravidelném stěhování do Štrasburku nevidí žádnou logiku. Ohledně osudu petice je ale spíše skeptický: „Je to věc, která se periodicky opakuje, a myslím, že je to dobře. Nedělám si ale iluze, že to v unii získá většinu. Francie a možná několik dalších států to bude vetovat.“ Podle Maastrichtské smlouvy z roku 1992 musí mít Evropský parlament nejméně dvanáctkrát ročně čtyřdenní zasedání ve Štrasburku. Po zbytek roku, tedy 307 dní, zůstávají štrasburské budovy prázdné.

Symbol plýtvání a byrokracie
Pondělní shromáždění milionu podpisů pod peticí proti Štrasburku přivítala i místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová. „Pro komisi je velice důležité ukázat, že vítáme iniciativu, která se týká tolika lidí a že jsme s ní spokojeni,“ řekla Wallströmová serveru TheParliament.com. Nyní se prý bude komise muset zabývat tím, jaké má možnosti věc ovlivnit.

Eurokomisařka, která má v Barrosově týmu na starosti komunikaci, už před časem prohlásila, že se štrasburské sídlo EP „stalo symbolem plýtvání, byrokracie a nesmyslnosti bruselských institucí“. Evropská komise se ale v pondělí prostřednictvím svého mluvčího Johannese Laitenbergera od jejích výroků distancovala. „Paní Wallströmová je politička a jako taková má právo vyjádřit svůj názor. Ten je ale potřeba odlišit od institucionální role komise,“ řekl mluvčí s tím, že debata je záležitostí členských států a samotného parlamentu. Komise by prý navíc neměla europarlament poučovat v tom, jak má pracovat.

Podle nejmenovaného francouzského diplomata není nyní v Bruselu vůle udělat z tohoto tématu prioritu. „Žádnou diskusi na mezivládní úrovni nepředpokládám,“ citoval diplomata internetový list EUObserver. O případném zrušení štrasburského sídla přitom musí jednomyslně rozhodnout všech 25 členských zemí.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...