26. července 2017 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Třetí nejmocnější muž Vatikánu u soudu popřel, že by zneužíval děti

Třetí nejvyšší představitel Vatikánu se teď octne před soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí nejvyšší představitel Vatikánu se teď octne před soudem. | foto: ČTK

MELBOURNE Třetí nejvýše postavený muž Vatikánu, australský kardinál George Pell, ve středu během prvního stání u soudu v Melbourne popřel prostřednictvím svého obhájce obvinění ze zneužívání dětí. Hlavní finanční poradce papeže Františka je nejvyšším představitelem katolické církve, který stojí před soudem za údajné sexuální delikty.

Šestasedmdesátiletý Pell v soudní síni sám nepromluvil. Jednání trvalo jen pět minut a soustředilo se na administrativní otázky. Další slyšení stanovil soudce na 6. října, napsala agentura DPA.

Podle policie australského státu Victoria na Pella podalo obvinění „více poškozených“, přičemž se jedná o činy spáchané před mnoha lety. Více informací policie neposkytla. V Austrálii se tyto zločiny nepromlčují.

Server BBC dříve uvedl, že Pell údajně zneužíval či obtěžoval chlapce v období od 70. do 90. let minulého století. Dva z nich si podle BBC stěžovali na nevhodné doteky při plavání. Při jiném incidentu v místním surfařském klubu se Pell údajně před chlapci objevil obnažený.

Pellovu pověst už dříve poškozovala obvinění, že postupoval nesprávným způsobem v případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup Melbourne a později Sydney. Údajně kněze Geralda Ridsdala, který byl později odsouzen za sexuální zneužití 54 dětí, přesouval z jedné farnosti do druhé, místo aby se obrátil na policii. Prý se také pokoušel získat mlčení jedné z obětí úplatkem.

Začátkem loňského roku Pell svědčil před australskou vládní vyšetřovací komisí, která se zabývala „institucionálním zneužíváním dětí“ v katolické církvi. Tehdy podle agentury Reuters řekl, že církev učinila „katastrofální“ rozhodnutí, když odmítla věřit zneužívaným dětem a přesouvala provinilé kněze do jiných farností.

Římskokatolickou církví otřásají v posledních letech po celém světě skandály spojené s pedofilními duchovními. Papež František v minulosti opakovaně vyzýval k přísnému potrestání všech, kteří se dopustí zneužívání nezletilců. Loni na začátku července kvůli zneužívání dětí podřízenými odešel brazilský arcibiskup Aldo di Cilla Pagotto.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz