26. července 2017 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Třetí nejmocnější muž Vatikánu u soudu popřel, že by zneužíval děti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Třetí nejvyšší představitel Vatikánu se teď octne před soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí nejvyšší představitel Vatikánu se teď octne před soudem. | foto: ČTK

MELBOURNE Třetí nejvýše postavený muž Vatikánu, australský kardinál George Pell, ve středu během prvního stání u soudu v Melbourne popřel prostřednictvím svého obhájce obvinění ze zneužívání dětí. Hlavní finanční poradce papeže Františka je nejvyšším představitelem katolické církve, který stojí před soudem za údajné sexuální delikty.

Šestasedmdesátiletý Pell v soudní síni sám nepromluvil. Jednání trvalo jen pět minut a soustředilo se na administrativní otázky. Další slyšení stanovil soudce na 6. října, napsala agentura DPA.

Podle policie australského státu Victoria na Pella podalo obvinění „více poškozených“, přičemž se jedná o činy spáchané před mnoha lety. Více informací policie neposkytla. V Austrálii se tyto zločiny nepromlčují.

Server BBC dříve uvedl, že Pell údajně zneužíval či obtěžoval chlapce v období od 70. do 90. let minulého století. Dva z nich si podle BBC stěžovali na nevhodné doteky při plavání. Při jiném incidentu v místním surfařském klubu se Pell údajně před chlapci objevil obnažený.

Pellovu pověst už dříve poškozovala obvinění, že postupoval nesprávným způsobem v případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup Melbourne a později Sydney. Údajně kněze Geralda Ridsdala, který byl později odsouzen za sexuální zneužití 54 dětí, přesouval z jedné farnosti do druhé, místo aby se obrátil na policii. Prý se také pokoušel získat mlčení jedné z obětí úplatkem.

Začátkem loňského roku Pell svědčil před australskou vládní vyšetřovací komisí, která se zabývala „institucionálním zneužíváním dětí“ v katolické církvi. Tehdy podle agentury Reuters řekl, že církev učinila „katastrofální“ rozhodnutí, když odmítla věřit zneužívaným dětem a přesouvala provinilé kněze do jiných farností.

Římskokatolickou církví otřásají v posledních letech po celém světě skandály spojené s pedofilními duchovními. Papež František v minulosti opakovaně vyzýval k přísnému potrestání všech, kteří se dopustí zneužívání nezletilců. Loni na začátku července kvůli zneužívání dětí podřízenými odešel brazilský arcibiskup Aldo di Cilla Pagotto.

ČTK
  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz