6. dubna 2018 16:23, aktualizováno  20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pokračují protesty mezi pásmem Gazy a Izraelem. Zemřelo 7 Palestinců, tisícovka je zraněná

Na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem se tak v pátek opakuje stejná situace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem se tak v pátek opakuje stejná situace... | foto: Lidové noviny

GAZA Sedm Palestinců bylo zabito a přes 1000 dalších zraněno při páteční střelbě izraelských vojáků na protestující Palestince podél hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem. O nové bilanci nepokojů informovala agentura AP s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Mezi zraněnými je 25 osob ve vážném stavu.

Na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem se tak v pátek opakovala stejná situace jako před týdnem, kdy 30. března začala série palestinských protestů za návrat uprchlíků a ukončení izraelské blokády Pásma Gazy. Násilí si tehdy vyžádalo 19 obětí a zraněno bylo 1400 lidí. Jednalo se o nejkrvavější den na palestinských územích od války v roce 2014 mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

V pátek se tisíce Palestinců opět sešly podél bezpečnostního plotu, který dělí izraelské území od palestinské enklávy kontrolované radikálním hnutím Hamás. Palestinci na několika místech podél hranice zapálili už ráno stovky pneumatik, aby přes hustý dým nebyli snadným cílem izraelských odstřelovačů. OSN v pátek uvedla, že generální tajemník organizace António Guterres sleduje protesty v Gaze „s obavami“ a vyzývá všechny strany k tomu, aby byly maximálně zdrženlivé a vyhnuly se konfrontaci.

Kolik lidí se pátečních protestů účastní, nebylo známo, izraelská média hovořila o 20 000. Před týdnem se na nich sešlo zhruba 30 000 lidí. I tehdy hořely pneumatiky a někteří Palestinci házeli kameny na izraelské vojáky. Ti odpověděli střelbou ostrými náboji, při níž zemřely dvě desítky lidí, poslední podlehl zraněním v nemocnici v pátek.

I pro pátek platila pro izraelské vojáky stejná pravidla, což znamenalo, že odstřelovači mohli střílet na každého, kdo se přiblíží k plotu na hranici s cílem dostat se na území Izraele. Informoval o tom deník Haarec. Tato pravidla kritizovaly organizace ochránců lidských práv.

Izraelská armáda i v pátek poslala posily k hranicím s Pásmem Gazy, stejně jako minulý týden nasadila odstřelovače a poslala na místo tanky. Očekávala totiž účast až 50 000 protestujících. Podle izraelského armádního mluvčího se Hamás snaží protestů využít k tomu, aby „dostal do Izraele teroristy“. „Jestliže aktivně útočí na plot, jestliže házejí Molotovovy koktejly v dostřelu izraelských vojáků, tak se tyto osoby mohou stát terčem,“ uvedl mluvčí Jonathan Conricus.

Protesty organizuje několik skupin z Pásma Gazy, v čele s hnutím Hamás, které tuto oblast už deset let ovládá. Cílem akce, která je naplánovaná až do poloviny května, je návrat Palestinců na nyní izraelská území. Podle původního plánu by protesty měly vyvrcholit v polovině května, v den 70. výročí vzniku státu Izrael, pochodem přes hranici.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz