7. prosince 2018 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jako první na světě. Od roku 2020 chystají v Lucembursku dopravu zdarma

Xavier Bettel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Xavier Bettel. | foto: Twitter

Lucemburk Lucembursko chce zavést bezplatnou veřejnou dopravu na celém svém území. Podle koaliční smlouvy staronové vlády pod vedením premiéra Xaviera Bettela by se tak mělo stát už v prvním kvartálu roku 2020. Západoevropské velkovévodství by bylo první zemí světa s dopravou zdarma, připomněla agentura AFP.

Veřejnou dopravu v bohatém státě o rozloze zhruba 2500 kilometrů čtverečních se 600 000 obyvatel použilo v roce 2016 na 100 milionů pasažérů. Roční náklady na provoz vlaků, tramvají a autobusů činí 491 milionů eur (12,7 miliardy Kč) , prodej lístků a předplacených karet vynáší 40 milionů eur za rok.

Zároveň ale prodej jízdného vytváří pracovní místa. Vládní návrh už proto vyvolal obavy z jejich rušení u dopravních odborů. „Dokud se to nevyjasní, nemůžeme s tím souhlasit,“ řekl agentuře AFP šéf místní hlavní odborové organizace pro dopravu FNCTTFEL.

Zdůraznil také, že z opatření nebudou mít prospěch obyvatelé na venkově, a táže se, jak se dotkne přeshraničních pracovníků. Do země dojíždí za prací 190 000 lidí, polovina z nich z Francie, další dvě čtvrtiny z Německa a Belgie.

Veřejnou dopravou se v Lucembursku uskuteční 17 procent všech cest. To představuje podle Eurostatu zhruba evropský průměr.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz