Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pokrytecká EU by se měla stydět, zlobí se Izrael kvůli etiketám na vínu

Láhve vína vyrobeného v izraelských osadách na okupovaném Západním břehu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Láhve vína vyrobeného v izraelských osadách na okupovaném Západním břehu... | foto: ČTK

BRUSEL/PRAHA Až si Evropan v budoucnu koupí lahev izraelského vína nebo ovoce, dozví se, zda nebylo vyrobené v ilegálních izraelských osadách na okupovaných palestinských územích. Tento týden o tom po dlouhých měsících váhání a odkladů rozhodla Evropská komise.

Komise tak učinila navzdory usilovnému lobbování ze strany Izraele, jehož premiér Benjamin Netanjahu kontroval, že jde o pokrytecké rozhodnutí. „Evropská unie by se měla stydět,“ prohlásil rázně předseda Likudu. Izrael ve středu na protest přerušil několik probíhajících jednání s EU.

Diplomat na koberečku

Izraelští diplomaté si pozvali „na kobereček“ unijního velvyslance Larse Faaborga-Andersena. Ten ale reportérům agentury Reuters vysvětloval, že opatření není nijak diskriminační a že jen spotřebitele informuje, odkud výrobek pochází: „Je to značení původu, ne varování,“ uvedl a vyloučil, že jde o bojkot Izraele, jak tvrdí někteří jeho politici.

Zdroje z Bruselu argumentují tím, že veškeré izraelské výrobky (tedy i ty z osad) se budou do Unie dál vyvážet, takže nejde o bojkot ani trest. Izraelci totiž tvrdí, že se označování výrobků z osad příliš neliší od palestinského hnutí BDS (bojkot, odklon investic, sankce) a že ho to jen povzbudí. Brusel ale na oplátku připomněl anektovaný Krym, z něhož se nesmí do EU vyvážet nic.

Opatření se bude týkat čerstvého ovoce a zeleniny, vína, medu, olivového oleje, vajec, drůbeže, biovýrobků a kosmetiky. Pro jiné potravinářské nebo průmyslové výrobky nebude povinné, ale jen dobrovolné.

Sladkosti vyrobené v izraelských osadách na okupovaném Západním břehu vystavené...
Láhve vína vyrobeného v izraelských osadách na okupovaném Západním břehu...

Sladkosti a vína vyrobená v izraelských osadách na okupovaném Západním břehu vystavené v jeruzalémském obchodě.

Přestože proti kroku Unie Izraelci ostře protestují a tvrdí, že bude mít dopad na vzájemné vztahy s EU, ekonomicky je zanedbatelné – izraelské ministerstvo hospodářství odhaduje jeho dopady na 50 milionů dolarů ročně, tedy asi pětinu z toho, co se vyrobí v izraelských osadách. Ve srovnání s celkovým obchodem mezi Izraelem a EU jde však jen o drobné: podle serveru Euractiv Izrael vyváží do Unie výrobky v hodnotě 30 miliard dolarů ročně.

Dvojí metr?

Osmadvacítka odmítla i tvrzení Izraelců, že používá dvojí metr, protože opomíjí jiná okupovaná území, jako je Tibet, Západní Sahara nebo i sever Kypru. Případ Kypru označil Faaborg-Andersen za „vnitřní záležitost EU“.

Odpůrci značení, mezi nimiž je i 36 amerických senátorů, kteří proto poslali dopis do Bruselu, upozorňují i na to, že v izraelských osadách pracuje asi 20 tisíc Palestinců, kteří mohou přijít o práci. Na to však Brusel příliš neslyší – vychází spíše z dat Světové banky. Ta v roce 2013 odhadla, že nebýt izraelských restrikcí na okupovaných územích, byla by palestinská ekonomika ročně bohatší o 3,4 miliardy dolarů. Většina z restrikcí má přitom za cíl chránit izraelské osadníky.

„Technické opatření“ EU vyvolává v Izraeli emoce: zatímco Vered Ben-Saadon, majitel vinařství Tura na Západním břehu, ho označil za moderní antisemitismus, exministr zahraničí Avigdor Lieberman nedávno připomněl, že holokaust začal označováním Židů žlutými hvězdami.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...