29. června 2019 10:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pokud bude severokorejský vůdce chtít, setkám se s ním v demilitarizované zóně, překvapivě oznámil Trump

Jihokorejští aktivisté vítají prezidenta USA Donalda Trumpa v Soulu, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejští aktivisté vítají prezidenta USA Donalda Trumpa v Soulu, | foto: Reuters

Ósaka (Japonsko) Americký prezident Donald Trump by se po summitu G20 chtěl v neděli sejít s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem, a to v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. O překvapivém bodě svého dalšího programu Trump informoval na twitteru. Zástupkyně ministerstva zahraničí KLDR řekla, že nabídku považuje za „zajímavou“, ale že oficiálně Pchjongjang dosud pozvání neobdržel. Trump na závěr summitu G20 rovněž prohlásil, že by mu nedělalo problém vstoupit i na severokorejskou půdu.

„Po několika velice důležitých schůzkách, včetně té s čínským prezidentem Si, odjedu z Japonska do Jižní Koreje. Až tam budu, tak pokud bude severokorejský vůdce Kim chtít, setkám se s ním v hraniční demilitarizované zóně, abych se s ním pozdravil a potřásl si s ním rukou,“ napsal americký prezident.

29.června 2019 v 00:51, příspěvek archivován: 29.června 2019 v 10:35

After some very important meetings, including my meeting with President Xi of China, I will be leaving Japan for South Korea (with President Moon). While there, if Chairman Kim of North Korea sees this, I would meet him at the Border/DMZ just to shake his hand and say Hello(?)!

Na Trumpova slova v KLDR jako první reagovala náměstkyně ministra zahraničí Čche Son-hui, která dříve působila i jako hlavní vyjednavačka Severní Koreje v jaderných rozhovorech s USA. „Považuji to za velice zajímavý nápad, oficiální nabídku jsme ale zatím neobdrželi,“ citovala diplomatku severokorejská státní tisková agentura KCNA.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Společná večeře amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce...

Na konci summitu velkých ekonomik G20 v japonské Ósace dnes Trump na novinářský dotaz poznamenal, že by byl při nedělním setkání s Kimem ochoten vstoupit i na severokorejskou půdu. „Jistě, nemyslím si, že bych s tím měl problém,“ řekl šéf Bílého domu.

Spekulace o možném třetím summitu mezi Trumpem a Kimem tento týden potvrdil jihokorejský prezident Mun Če-in, když řekl, že obě strany spolu o schůzce neoficiálně jednají. Trump a Kim Čong-un se naposledy sešli letos v únoru v Hanoji.

Únorové jednání skončilo předčasně a bez dohody, v poslední době si však Trump s Kimem navzájem poslali osobní dopisy. Trump ten Kimův označil za „nádherný“, Kim zase Trumpův za „skvělý“. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno vyjádřil naději, že dopis, který Trump poslal severokorejskému diktátorovi, povede k obnovení rozhovorů.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MZDOVÁ ÚČETNÍ - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč