14. července 2019 20:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pokud Hizballáh zaútočí, zasadíme Libanonu zničující vojenský úder, řekl Netanjahu

 Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benjamin Netanjahu | foto: Reuters

Na pozadí krize kolem Íránu se šéf libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh a izraelský premiér Benjamin Netanjahu zahrnuli novými výhrůžkami. „O víkendu jsme slyšeli Nasralláhovy chvástavé řeči o jeho útočných plánech,“ řekl Netanjahu podle svého úřadu. „Kdyby si Hizballáh troufl dopustit té hlouposti a zaútočit na Izrael - zasadíme jemu i Libanonu zničující vojenský úder,“ citovala premiéra agentura DPA.

Netanjahu tak reagoval na výroky vůdce libanonské šíitské organizace. Nasralláh v pátek prohlásil, že pokud by v regionu došlo k válce, Izrael nebude ušetřen.

„Írán je schopen bombardovat Izrael vší silou a mocí,“ řekl Nasralláh podle informace televize Al-Manar patřící Hizballáhu. „Bude-li Írán napaden, bude to znamenat válku v celém regionu. Když Američané pochopí, že by tato válka mohla vyhladit Izrael, ještě si to znovu promyslí.“

Spor o mezinárodní jadernou dohodu s Íránem vyhrotil napětí mezi USA a Íránem a vyvolal obavy z nové války v Perském zálivu.

Izraelská bojová letadla stále znovu bombardují cíle v sousední Sýrii. Mnohé útoky jsou podle izraelských údajů zaměřeny proti dodávkám zbraní Hizballáhu. Jeho milice jsou v občanské válce důležitým spojencem syrského prezidenta Bašára Asada a bojují na straně vládních sil. Milice financované Íránem považují Izrael za svého úhlavního nepřítele.

Během jednoměsíční libanonské války v roce 2006 vypálil Hizballáh na Izrael tisíce raket. Podle údajů izraelské armády má v současnosti Hizballáh zhruba přes 120.000 raket, což je dvakrát tolik, než v dobách války před 13 lety. Svými raketami by Hizballáh mohl zaútočit na cíle téměř na celém izraelském území.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.