Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud Ukrajina nebude plnit své závazky, budeme tvrdí, řekl Medveděv

Svět

  13:19
MOSKVA - V případě, že Ukrajina nebude splácet své mezinárodní závazky, bude vůči ní Rusko postupovat velmi tvrdě a hájit své národní zájmy. V odvysílaném rozhovoru s televizí Rossija 1 to řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv. foto: Reuters

Podle něj Moskva i ruské banky využijí v případě zastavení ukrajinských splátek všech dostupných prostředků, aby získaly peníze zpět, a to včetně žalob u mezinárodních soudů.

Rusko stupňuje tlak na Kyjev už od úterního rozhodnutí ukrajinského parlamentu, který dal vládě možnost zastavit splátky dluhů zahraničním věřitelům. Ruský prezident Vladimir Putin vzápětí uvedl, že nový ukrajinský zákon je v podstatě přípravou na vyhlášení ukrajinské platební neschopnosti a ministr financí Anton Siluanov pohrozil žalobami.

„Je to v podstatě formulováno tak, že by šlo o platební neschopnost Ukrajiny... Zaujali bychom v tom případě ten nejtvrdší možný postoj a hájili naše národní zájmy,“ řekl Medveděv. Podle něj bude Rusko žádat zaplacení všech dluhů. „Banky využijí všech dostupných nástrojů, samozřejmě včetně soudních procedur,“ citovala z rozhovoru agentura TASS.

Ukrajina, která je už déle v ekonomické a finanční krizi, se snaží s věřiteli dohodnout na podmínkách úlevy dluhové zátěže, rozhovory se ale minulý týden zadrhly. Ukrajina se snaží restrukturalizovat zahraniční dluh v objemu asi 23 miliard dolarů (565 miliard Kč). Rusko, které je od loňska po anexi Krymu s Ukrajinou a se Západem v konfliktu, se do jednání o dluhu zapojit odmítlo. Rusko půjčilo Ukrajině ve formě eurobondu tři miliardy dolarů a v červnu má být tento dluhopis splacen.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!