28. září 2019 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Desítky tisíc za plivání či poslech hudby. V Saúdské Arábii budou trestat turisty za prohřešky proti zvyklostem

Poutníci obcházejí svatyni Kabbu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poutníci obcházejí svatyni Kabbu | foto: Reuters

Rijád Saúdská Arábie vypracovala seznam prohřešků, za něž bude pokutovat zahraniční turisty, oznámilo v sobotu ministerstvo vnitra. Země očekává, že lidé budou brát ohled na její společenské zvyklosti. V opačném případě budou provinilci pokutováni částkou 50 až 6000 rijálů (315 až 37 800 Kč). K prohřeškům se počítá nesprávné oblečení nebo důvěrnosti na veřejnosti.

Království už v pátek oznámilo, že bude vydávat turistická víza občanům 49 zemí, mezi nimiž je i Česká republika.

Na seznamu nedovolených aktivit je také odhazování odpadků, plivání, předbíhání ve frontách, fotografování a filmování lidí bez jejich souhlasu nebo rušení hudbou v době modliteb.

„Smyslem opatření je zajistit, aby byli návštěvníci o chování na veřejnosti informováni a podřídili se,“ uvádějí státní sdělovací prostředky. Právo dohlížet na návštěvníky a případně je pokutovat bude mít policie.

Království vydává elektronická víza od pátku. Mají roční platnost a opravňují až k 90dennímu pobytu. Rijád chce do roku 2030 přilákat do země až 100 milionů návštěvníků ročně. Dosud se víza vydávala jen za účelem služebního pobytu nebo vykonání poutě do Mekky.

Království už v pátek oznámilo, že i pro turisty platí zákaz konzumace alkoholu a že posvátná Mekka i Medína nebudou pro cizince otevřené.

Podle agentury Reuters není jasné, jak se budou řešit případy sdílení jednoho hotelového pokoje nesezdaných párů. Mnoho restaurací a dalších podniků už ale odstranilo přepážky mezi sekcemi určenými výhradně mužům a ženám a budou hosty obsluhovat i v době modliteb. Od žen se nebude očekávat zahalování celého těla do abájí, ale oděv má být střídmý a zakryta mají zůstat ramena i kolena.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!