Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poláci přivítali papeže

Svět

  13:02
VARŠAVA - Papež Benedikt XVI. dorazil na návštěvu Polska. Během čtyřdenní cesty hlava katolické církve zavítá do míst, která jsou spojena s jeho loni zesnulým předchůdcem Janem Pavlem II.

Zástupy Poláků vítali ve své zemi papeže Benedikta XVI. foto: VINCENZO PINTOAFP

Příjezdem Benedikta XVI. žije prakticky celé Polsko. Pro silně katolickou zemi je návštěva přinejmenším událostí roku. Na mše s papežem se chystají miliony věřících. Několik stovek obyvatel polské metropole přišlo přivítat papeže na varšavské vojenské letiště, kde letadlo italské společnosti Alitalia krátce před 11:00 SELČ přistálo. Další čekají podél trasy, kterou Benedikt XVI. projede proskleným papamobilem.

Ulice Varšavy zdobí žluto-bílé vlajky Vatikánu a billboardy s papežovou podobiznou a heslem, které provází jeho cestu, tedy "Vytrvejte silní ve víře". Téměř každý krok Benedikta XVI. budou moci Poláci sledovat v přímých televizních přenosech. Zvláštní vysílání připravila nejen veřejnoprávní Polská televize, ale i komerční stanice. Rozhlas od rána přináší předpovědi počasí na jednotlivá setkání a mše. Telefonní firmy zase pro poutníky zprovoznily zvláštní informační linky.

Papežovu cestu provázejí přísná bezpečnostní opatření. Policie uzavřela silnice, kterými kolona s Benediktem XVI. pojede. Už několik dní na nich nemohou parkovat žádná auta. Ve Varšavě bude na bezpečnost hlavy katolické církve a věřících dohlížet 5000 policistů, v pohotovosti jich ale celkem bude až třikrát tolik.

Papež během čtyřdenní cesty kromě polské metropole navštíví například také známé poutní místo v Čenstochové, rodné město Jana Pavla II. Wadowice, Krakov či někdejší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Bude sloužit několik mší. Na první z nich by v pátek dopoledne na varšavské náměstí mělo přijít na 100.000 lidí. Organizátoři nedělní mše na krakovské pláni zase očekávají nejméně milion věřících.

Návštěva Polska je teprve druhou zahraniční cestou nového papeže. Poprvé se Benedikt XVI. vydal do zahraničí loni v srpnu, když zavítal do rodného Německa, kde se v Kolíně nad Rýnem zúčastnil Světového dne mládeže.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!