20. listopadu 2018 15:29, aktualizováno  16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poláci stejně jako Češi nepodpoří pakt OSN o migraci. Krizi prý nevyřeší

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. | foto: Wikimedia, Adam Grycuk

VARŠAVA Polsko podobně jako Česko, Rakousko nebo Maďarsko nepodpoří globální pakt OSN o migraci. V úterý to v oficiálním prohlášení uvedla polská vláda. Varšava podle ní nedostala dostatečně silné garance ohledně práva moci samostatně rozhodovat, koho Polsko na své území přijme.

„Nemyslíme si, že to (pakt) je dobré řešení. Není způsobem, jak zmírnit migrační krizi, právě naopak,“ řekl Blaszczak, podle něhož by pakt migrační krizi a její dopady jen zesílil.

Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Dohoda má být přijata v prosinci v Marrákeši

Polské vládě se nelíbí třeba ty formulace návrhu paktu, které se týkají rozlišování mezi migranty legálními a nelegálními. Prý mohou způsobit značné obtíže při interpretaci a uplatňování paktu.

Nezávazná dohoda schválená v červenci všemi zeměmi OSN kromě Spojených států má být přijata na prosincové ministerské schůzce v marockém městě Marrákeš. Vlády Maďarska a Rakouska už v červenci, respektive na konci října oznámily, že se v Marrákeši k dohodě nepřipojí. Následně odmítla účast na paktu i česká vláda. Staví se proti němu také třeba Bulharsko a Austrálie.

Na Slovensku v úterý tamní ministr zahraničí Miroslav Lajčák pohrozil demisí, pokud parlament pakt OSN o migraci odmítne. Lajčák na rozdíl od představitelů vládních a opozičních stran přijetí dohody podporuje. „Pokud by byla vůle poslanců Národní rady, že se chce Slovensko izolovat, být součástí problémů a nechat řešení na jiných, tak to nemohu prosazovat,“ řekl Lajčák. Tento spor uvnitř slovenské vlády znepokojil prezidenta Andreje Kisku. Připomněl, že pakt neukládá Slovensku žádné povinnosti ohledně přijímání migrantů, a dal najevo, že ho mrzí, že problematika migrace svádí mnoho politiků k populistickým vyjádřením.

ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?