Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Místo solidarity výsměch. Nakažené horníky Poláci obviňují z ignorace opatření a šíření pandemie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

VARŠAVA/PRAHA Slezské doly hlásí rekordní počty nakažených horníků, místo solidarity ale přicházejí od spoluobčanů nenávistné poznámky.

Zatímco se Polsko chystá rozvolňovat opatření, hornické Slezsko dělá vládě starosti. V úterý se postaralo o rekord v počtu nových případů nemoci covid-19, přibylo jich 595, z toho 492 právě ze Slezska. Ve středu tu zaregistrovali 113 ze 180 nově nakažených. Celkově má Slezsko přes čtyři tisíce případů, nejvíc v celém Polsku (dohromady je tu přes 17 tisíc lidí s koronavirem a 861 zemřelo). Mnozí z nakažených jsou horníci a na internetu teď čelí vlně posměchu a nenávisti od svých spoluobčanů.

Jak se nákaza v dolech objevila, není úplně jasné, protože horníci v Polsku nevydělávají žádné velké peníze a neholdují vyjížďkám na lyže do Itálie či víkendům v Londýně. Média spekulují, že se horníci mohli nakazit od manželek, jež pracují v nemocnicích, prostředí v dolech i šatnách je pak k šíření koronaviru velmi příznivé.

Počet nakažených mezi horníky se blíží k tisíci, koronavirus se objevil také u stovek jejich rodinných příslušníků. Například v dole v Jankowicích objevili zdravotníci na 200 nakažených, přes 800 horníků je v karanténně. Společnost Polska Grupa Górnicza (PGG) už kvůli tomu musela uzavřít tři své doly a na ostatních omezit provoz.

„PGG přijala opatření od samého začátku a díky tomu bylo možné udržet virus na uzdě,“ pochválil společnost vicepremiér Jacek Sasin. „A děkuji i horníkům, kteří se dokázali chovat velmi odpovědně,“ dodal.

Slezsko je teď ostře sledovaným regionem, vláda sem povolala zdravotníky z celé země a působí tu i armádní specialisté. „V šest ráno vyfárali, v devět už museli na odběry,“ popisuje televize TVN24 situaci na dole Bobrek krátce poté, co se tu objevila nákaza. Podrobit se hromadným testům musí všichni horníci z dolů, kde se objevila nákaza, a tím také ministerstvo zdravotnictví vysvětluje vysoké počty nakažených v regionu.

Místo solidarity se ale horníci dočkali od mnohých spoluobčanů výsměchu a nenávistných poznámek. Lidé jim vyčítají, že opatření prý brali zpočátku na lehkou váhu, objevují se i narážky na rentabilitu dolů a ekologické škody v důsledku těžby.

„V březnu nesouhlasili s omezeními a teď kvůli nim budeme mít zákazy a úmrtí,“ píše jeden z uživatelů sociálních sítí. „Zavřeme doly navždycky, jako to udělali v Británii, z této branže jsou jen ztráty a problémy,“ vyzývá diskutující jménem Tadeusz Kiełkowski. „Lékaři a sestry pomáhají lidem, horníci jen sami sobě,“ míní další z uživatelů. „Kdyby se Slezské vojvodství věnovalo Německu, měli bychom skoro po koronaviru,“ zní narážka na skutečnost, že část Slezska získalo Polsko od poražené třetí říše až po válce.

Jiní diskutující pak doporučují Slezsko izolovat po vzoru italských regionů. To však odmítl premiér Mateusz Morawiecki, když včera oznamoval postupné otevírání restaurací a kadeřnictví od příštího týdne: „Nejen, že se nebude Slezské vojvodství uzavírat, ale my musíme tamním našim spoluobčanům pomoci,“ prohlásil předseda vlády.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.