Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zatřásla se zem a lidé uslyšeli silnou ránu: Poláci zneškodnili největší nevybuchlou bombu z války

„Je to velice nebezpečná část operace,“ uvedl komodor Grzegorz Lewandowski z jednotky pobřežní obrany. Bombou podle něj nelze pohnout a potápěči pracují za velmi slabé viditelnosti a při poměrně silném proudu. foto: Reuters

Aktualizováno
Svinoústí (Polsko) - Ve Svinoústí (Świnoujście) na severozápadě Polska v úterý pod vodou explodovala patrně největší bomba, která v Evropě zůstala od dob druhé světové války. Podle portálu onet.pl se nikomu nic nestalo a zřejmě nevznikly ani žádné materiální škody. Pyrotechnici původně chtěli britskou bombu typu Tallboy zlikvidovat metodou podzvukového spalování.
  11:19aktualizováno  16:40

Medaili za zvířecí hrdinství poprvé dostala krysa. Vyhledáváním min v Kambodži zachránila nesčetně životů

„Objekt lze uznat za zneškodněný, už nebude představovat nebezpečí na plavební dráze Štětín - Svinoústí,“ cituje onet.pl Grzegorze Lewandowského z jednotky pobřežní ochrany. Někteří obyvatelé Svinoústí uvedli, že výbuch zaznamenali: lehce se zatřásla země a uslyšeli silnou ránu. Nyní budou potápěči prohlížet to, co z bomby zůstalo.

Tallboy, čili „Vysoký chlapec“, je bomba střední ráže vážící přes 5 tun,...
Po evakuaci 751 lidí, bydlících v okolí 2,5 kilometrů od bomby, se pustili do...

Na více než než pět tun vážící bombu se přišlo loni v září při prohlubování kanálu mezi Svinoústím a Štětínem. Terčem Tallboye byl německý těžký křižník Lützow (původně kapesní bitevní loď Deutschland, než byla přejmenována a překlasifikována), který britské bombardéry zasáhly v roce 1945. Jedna z bomb ale zjevně cíl minula a selhaly i její roznětky.

Královské letectvo (RAF) shazovalo takovéto pumy v letech 1944-45 pomocí bombardérů Lancaster, mezi cíli byla i nacistická místa pro odpalování raket. Bomby Tallboy, tedy v překladu „Vysoký chlapec“, byly navrženy tak, aby explodovaly pod zemí vedle cíle a způsobily otřesy, které by vedly ke zničení, píše britský server BBC.

Zneškodňování Tallboye začalo v pondělí a bylo původně plánováno na pět dní. Své domovy muselo kvůli tomu opustit 750 lidí bydlících v okolí 2,5 kilometru od bomby. Pak se do práce pustili potápěči, aby bombu očistili od nánosů na dně kanálu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat