Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poletím do vesmíru, nabídl se Ahmadínežád

Svět

  15:45
TEHERÁN - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je připraven vzít na sebe riziko a stát se prvním íránským astronautem. Citovala ho íránská agentura IRNA, podle níž to prezident řekl před členy íránského vesmírného programu. Írán v lednu údajně vyslal na krátký let do vesmíru opici v přípravě na první pilotovaný let.

Mahmúd Ahmadínežád foto: Reuters

"Jsem připraven stát se prvním Íráncem, který je ochoten se obětovat pro naše vědce," řekl prezident. Ahmadínežád byl podruhé do funkce zvolen v roce 2009 a ústava mu zakazuje kandidovat potřetí. Prezidentské volby by se měly konat letos v červnu.

Jako vůbec první Íránec se do vesmíru podívala jako turistka v roce 2006 čtyřicetiletá Američanka íránského původu Anousheh Ansariová. Za let na palubě ruské lodi Sojuz údajně zaplatila 20 milionů dolarů.

Opice ve vesmíru?
Minulé pondělí Íránci vyslali na oběžnou dráhu ve výšce 120 kilometrů nad Zemí opici. O víkendu se ale v souvislosti s letem objevily fotografie dvou různých primátů, což vyvolalo spekulace o pravdivosti původní zprávy. Podle ní se opice po 20 minutách letu vrátila v pořádku na Zem.

Mahmúd Ahmadínežád při slavnostním představení nového íránského vesmírného systému

Mahmúd Ahmadínežád při slavnostním představení nového íránského vesmírného systému

Íránci v rámci svého vesmírného programu údajně už roku 2010 úspěšně do kosmu vyslali raketu, na jejíž palubě byla myš, želva a hmyz. Ministr obrany Ahmad Vahídí tvrdí, že dalším plánem je vyslání družice z kosmického střediska ajatolláha Chomejního, které se ale teprve buduje. Touhou Íránu je mít na oběžné dráze vlastní satelit, který bude monitorovat přírodní katastrofy a který také zlepší telekomunikační kapacitu země.

USA a jejich spojenci se obávají, že íránské vesmírné technologie by mohly být využity při vývoji raket dlouhého doletu, jež by mohly nést jaderné hlavice. Írán popírá, že by měl zájem o jaderné zbrojení.

Autoři: ,