30. ledna 2017 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok na mešitu: frankofonní Kanaďan Bissonnette je jediným podezřelým

Alexandre Bissonnette - podezřelý z útoku na mešitu v Quebeku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandre Bissonnette - podezřelý z útoku na mešitu v Quebeku | foto: Twitter.com @JdeQuebec

QUEBEK/PRAHA Kanadská policie zadržela dva muže kvůli teroristickému útoku na mešitu v Quebeku, Alexandra Bissonnetta a Mohameda Khadira. Policie večer oznámila, že pouze Bissonnette je podezřelý z teroristického činu, Khadir je považován za svědka.

Při nedělním teroristickém útoku na islámské kulturní centrum v Quebeku na východě Kanady zemřelo podle vyšetřovatelů šest lidí a dalších osm bylo zraněno. Policie v pondělí nejdříve oznámila, že zatkla dva podezřelé, frankofonního Kanaďana Alexandra Bissonnetta a Mohameda Khadira s marockými kořeny.

Policie později oznámila, že jediným podezřelým je student Alexandr Bissonnette a Mohamed Khadir je považován za svědka střelby, napsala agentura Reuters.

Policie hlídá místo činu. Kulturní islámské centrum v Quebeku zažilo...
Policisté prohledávají místo, kde se odehrála střelba.

Podle informací Radio-Canada jsou oba obyvateli Quebeku a nejméně jeden studoval na Université Laval. Podle deníku Le journal de Canada byl jeden z mužů zadržen v blízkosti mešity. Druhý z nich, zřejmě Bissonnette, zavolal sám na policii, aby se přiznal k činu. Měl prý výčitky svědomí a cítil se kvůli tomu špatně. Během hovoru vyhrožoval i sebevraždou.

Premiér Justin Trudeau odsoudil útok a označil jej za útok na muslimy. Trudeau v pondělí večer dorazí do Quebeku, aby vyjádřil podporu pozůstalým.

„Je zdrcující vidět takové nesmyslné násilí. V rozmanitosti je naše síla, náboženská tolerance je hodnotou, kterou my, Kanaďané, chováme v srdci,“ uvedl v prohlášení premiér Trudeau. Útok přitom označil za zbabělý čin.

„Dnes v noci Kanaďané truchlí za zabité při zbabělém útoku na mešitu v Quebeku. Mé myšlenky jsou s obětmi a jejich rodinami,“ kondoloval premiér na Twitteru.

30.ledna 2017 v 04:35, příspěvek archivován: 30.ledna 2017 v 18:47

Tonight, Canadians grieve for those killed in a cowardly attack on a mosque in Quebec City. My thoughts are with victims & their families.

Kanadskému premiérovi volal i americký prezident Donald Trump za účelem vyjádřit kondolence a nabídnout pomoc, uvedla agentura Reuters.

K útoku se nepřihlásila žádná radikální skupina, několik krajně pravicových sdružení naopak čin odsoudilo, uvedla agentura AFP.

V Kanadě jsou násilné útoky proti příslušníkům menšinové rasy či náboženství výjimečné, velká mešita v Quebeku se ale stala terčem vandalů už loni v červnu, kdy k jejímu vchodu někdo umístil prasečí hlavu.

mhMartin Hampejs, ČTK

Najdete na Lidovky.cz