Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šerif z Arkansasu vyzval k čtvrcení a topení demokratů. Podle nadřízeného je hrdina, který to přehnal

Šerif Lang Holland. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šerif Lang Holland. | foto: Twitter

Marshall Lang Holland, policejní šerif malého města jménem Marshall ve státě Arkanas, svými komentáři pobouřil veřejnost. Opakovaně vyzýval k násilí na příslušnících demokratické strany, sdílel falešné zprávy o podvodech ve volbách, podporoval skupiny QAnon a v minulosti bojkotoval povinnost nosit roušku. Tamní ředitel policie Kevin Elliot o něm mluví jako o hrdinovi, který to přehnal.

„Smrt všem marxistickým demokratům,“ psal Holland na síť Parler – nově oblíbenou platformu pravicových konzervativců, kterou někteří využívají namísto Twitteru. „Nikoho nevězněte, všechny zabijte,“ dodal pod příspěvkem skupiny Qanon+ podle CNN.

Šerif Holland byl v dalším příspěvku dokonce i konkrétní. Sdílel fotku demokratů, na které byla Hillary Clintonová či Barack Obama ve vězeňském obleku. „Modlím se, aby všichni, kdo jsou na této fotce viseli na šibenici, byli utopeni a rozčtvrceni! Menší trest je nepřijatelný,“ opatřil fotku komentářem šerif. Policista mimo to sdílel Trumpova neověřená tvrzení o podvodných volbách a sám k nim přidával komentáře o nezákonných hlasech, píše US News.

Policejní ředitel města Kevin Elliott řekl, že šerif Holland okamžitě rezignoval ze své pozice. „Město Marshall silně odsuzuje činy pana Hollanda a jeho příspěvky na sociálních sítích,“ řekl šéf pořádkových jednotek. „Komunita našeho města nepodporuje, ani neomlouvá zastrašování a výhružky násilím člověku s jakýmkoli politickým přesvědčením. Policie města Marshall je síla, která slouží a chrání VŠECHNY,“ dodal podle CNN.

Ředitel byl Hollandovými příspěvky překvapen, prý nic podobného nečekal. Šerifa nazval „hrdinou“, který oddaně sloužil Spojeným státům. Jeho příspěvky však byly přes čáru. Šerif Holland vyvolával kontroverze už v minulosti, když se přidal ke skupině policistů, kteří odmítli respektovat státní nařízení nosit roušky.

„Říkám jen, že bychom měli mít možnost svobodné volby, zda chceme nosit ústenku. Nemělo by to být diktováno opatrovnickým státem,“ omlouval se Holland podle US News. Podle DailyMailu Holland se v minulých příspěvcích také vyjadřoval o trans lidech, že jsou „mentálně postižení“. Na sociální síti šerif podle CNN odkazoval často na skupiny spojené s Qanonem.

QAnon vznikl v roce 2017, kdy neznámý uživatel pod jménem Q sdílel zprávy a memy, které se začaly šířit po internetu. Teorie tvrdí, že existuje hluboká státní struktura politických elit, ti unášejí děti a následně je sexuálně zneužívají při satanistických rituálech. Mimo to z dětí mají získávat adrenochrom, chemickou látku, kterou si vpichují do žil, aby zůstali mladí, zdraví a mocní. Proti skupině mocných má podle příznivců QAnonu bojovat poražený Donald Trump.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) označil tuto teorii za domácí teroristickou hrozbu. Podle oborníků rétorika QAnonu spojená se satanismem přesahuje běžné extremistické politické uskupení a vykazuje znaky sekty. „Připodobňování nepřátel ke zlým stvůrám je odličťuje. Potom se příznivci QAnon mohou vnímat jako zabijáci příšer, kteří jsou ospravedlněni užívat násilí proti zlu,“ píše Paul Thomas profesor religionistiky na Radfordově univerzitě pro The Conversation.

Příznivců QAnonu v poslední době přibývá, na Facebooku jich je okolo tří milionů. Mimo to fungují na mnoha podobných serverech jako je ten, na kterém působil šerif Holland. Existují obavy, že prohra Donalda Trumpa v prezidentských volbách podobná uskupení ještě více zradikalizuje.

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!