Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie evakuovala Eiffelovu věž. Tento měsíc už podruhé

Svět

  20:01aktualizováno  21:28
PAŘÍŽ - Pařížská policie dnes vpodvečer evakuovala Eiffelovu věž kvůli hrozbě pumovým útokem, která se nakonec ukázala být falešná. Dominanta francouzské metropole zažila podobný poplach naposledy před 14 dny. Francouzská tajná služba v těchto dnech varovala před bezprostředně hrozícím atentátem.

Policie evakuovala Eiffelovu věž kvůli hrozbě teroristického útoku. foto: ČTK/AP

Podle policie někdo kolem 18:40 SELČ volal z telefonní budky, že v stavbě je podezřelý balík. Na místo dorazily speciální oddíly a policie uzavřela přístup k věži v okruhu 200 metrů. V památce bylo v době zahájení evakuace asi 2000 lidí. Nic se ale na místě nenašlo.

Čtěte také

Před dvěma týdny byla kromě Eiffelovy věže vyklizena i železniční stanice Saint-Michel v centru metropole. V obou případech výbuchem pohrozil rovněž anonymní telefonát, policie ale na žádném místě nebezpečné látky také nenalezla. Falešný pumový poplach v pondělí na půl hodiny ochromil také provoz na pařížském nádraží Saint-Lazare.

Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux minulý týden řekl, že je "bezprostřední nebezpečí atentátu", a generální ředitel policie Frédéric Péchenard s odvoláním na důvěryhodné zdroje hovořil o "riziku velkého atentátu".

Hrozba může souviset s činností severoafrické větve teroristické sítě Al-Káida, takzvané Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQMI). Ta se mimo jiné přihlásila k únosu pěti Francouzů, jednoho občana Toga a jednoho občana Madagaskaru, většinou spolupracovníků francouzských firem Areva a Satom, na severu Nigeru a uvedla, že později vznese "legitimní" požadavky vůči Francii.

Eiffelovka je nejznámější pařížská památka a symbol města. Ročně ji navštíví přes šest milionů lidí. Je přístupná i ve večerních hodinách.

V posledních deseti letech byla kvůli výhrůžce pumovým atentátem evakuována několikrát. Vždy šlo ale o planý poplach.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat