23. srpna 2017 7:58, aktualizováno  11:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trup vyplavený mořem patří nezvěstné novinářce. Podle policie k němu byl přivázán kus kovu

Novinářka Kim Wallová a ponorka, v které zahynula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinářka Kim Wallová a ponorka, v které zahynula. | foto: Reuters

KODAŇ Policie identifikovala zohavené torzo, které našla v rámci pátrání po pohřešované švédské novinářce Kim Wallové na pobřeží nedaleko Kodaně. Podle vyšetřovatelů byly hlava a končetiny záměrně odříznuty. Peter Madsen, na jehož amatérsky postavené ponorce Wallová 10. srpna vycestovala, doposud čelil obvinění ze zabití z nedbalosti. Madsen již dříve policistům přiznal, že žena zemřela na palubě jeho stroje a sám ji následně pohřbil v moři.

„DNA torza sedělo s DNA Kim Wallové,“ uvedla kodaňská policie na Twitteru. Další informace policisté sdělí až na chystané tiskové konferenci.

Podle hlavního vyšetřovatele Jense Mollera Jensena byla shoda DNA potvrzena díky analýze vzorků vzatých z hřebene a kartáčku na zuby Wallové. Shodovaly se s těmi získanými z torza těla nalezeného na pláži jižně od Kodaně.

Tělo bylo podle závěrů vyšetřování znetvořeno při očividném pokusu zajistit, aby se z něj dostaly rozkladné plyny. Kromě toho k němu byl přivázán velký kus kovu, který měl zajistit, aby kleslo ke dnu, informoval Jensen.

Švédské novinářce patřila i zaschlá krev, která byla nalezena na palubě ponorky. O příčině smrti zatím dánská policie neinformovala, protože teprve probíhá pitva a policisté nadále pátrají po zbylých částech těla.

„Ve strašlivých dnech po Kimině zmizení jsme dostali bezpočet zpráv a vzkazů, které ukazují, jak byla milována, jako osoba, kamarádka i jako žurnalistka,“ vydala prohlášení rodiny matka Wallové Ingrid na Facebooku.

V ponorce nejdřív tělo nenašli

Novinářku Wallovou naposledy viděli, jak vstupuje na Madsenovu ponorku Nautilus, o níž chystala reportáž pro magazín Wired. Vynálezce Madsen původně tvrdil, že Wallová sice na jeho plavidle byla, ale později z něj vystoupila. Tělo na pobřeží našel cyklista.

Dánská policie věří, že 40tunové plavidlo bylo Madsenem potopeno úmyslně. Amatérský vynálezce to popírá.

Dánské a švédské námořní úřady v rámci vyšetřování zmizelé Wallové zmapovaly cestu ponorky v zátoce Köge a v úžině Öresund z osudné noci v polovině srpna a do oblasti nacházející se mezi oběma zeměmi byli několikrát vysláni potápěči.

Madsen se zachránil, Wallová však byla od té doby nezvěstná. Ve vraku ponorky její tělo nalezeno nebylo. Madsen nejprve tvrdil, že ženu vysadil ještě před nehodou v Kodani. Policie ho ale vzhledem k nesrovnalostem v jeho výpovědi obvinila z neúmyslného zabití novinářky, napsal dánský tisk.

proPavlína Procházková, fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!