Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Policie Kapitolu žádá o posílení stavů a trvalé obehnání budovy plotem, reaguje tak na nepokoje z 6. ledna

Národní garda a členové policie vytlačili okolo šesté hodiny amerického času (půlnoc SEČ) demonstranty z budovy Kapitolu, kde sídlí americký dvoukomorový Kongres, tedy Senát a Sněmovna reprezentantů. foto: Reuters

Washington - Šéfka policie Kapitolu v pátek vyzvala americké zákonodárce, aby umožnili posílit početní stavy této bezpečnostní složky a rovněž aby budova Kongresu ve Washingtonu byla trvale oplocena. Učinila tak v reakci na nepokoje ze 6. ledna, při nichž dav stoupenců bývalého prezidenta Donalda Trumpa přemohl ochranku Kapitolu a násilím vnikl do budovy, informovala agentura Reuters.
  7:11

Dohra demonstrace v Kapitolu? Dva policisté, kteří zasahovali na místě, spáchali sebevraždu

Iniciativa přichází poté, co předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová uvedla, že členové Kongresu patrně budou kvůli „vnitřnímu nepříteli“ potřebovat více peněz na zajištění bezpečnosti. Reagovala tím na varování ministerstva vnitřní bezpečnosti před zvýšenou hrozbou politicky motivovaného násilí.

Příznivci Donalda Trumpa potulující se po americkém Kapitolu.
Podporovatelé Trumpa obsadili Kapitol ve Washingtonu DC.

Senát se připravuje na posouzení ústavní žaloby, která viní Trumpa z podněcování ke vzpouře v souvislosti s výtržnostmi jeho příznivců v sídle Kongresu z 6. ledna. Do Kapitolu při nich vtrhly stovky Trumpových přívrženců ve snaze zabránit členům Kongresu v potvrzení volebního vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Při nepokojích přišlo o život pět lidí včetně policisty.

Úřadující šéfka policie Kapitolu Yogananda Pittmanová uvedla, že již hodnocení možných rizik z roku 2006 doporučilo umístit kolem budovy Kongresu trvalé oplocení.

„Mohu jednoznačně říci, že je třeba provést rozsáhlá vylepšení infrastruktury fyzické bezpečnosti, která by zahrnovala trvalé oplocení a dostupnost připravených záloh v těsné blízkosti Kapitolu,“ řekla Pittmanová.

Členové Národní gardy se cítí zrazeni. Po hlídání Kapitolu tisíce z nich poslali spát do garáží s jednou koupelnou

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti ve středu varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu vycházející z odmítání výsledku prezidentských voleb. V hlášení vyjádřilo obavu, že některým extremistům mohl vpád Trumpových příznivců do sídla Kongresu dodat odvahu.

„Zřejmě budeme potřebovat dodatečně posílit bezpečnost členů (Kongresu), když je nepřítel uvnitř Sněmovny reprezentantů,“ uvedla Pelosiová. Na dotaz, co znamená „vnitřní nepřítel“, šéfka kongresu odpověděla, že mezi kongresmany jsou tací, kteří chtějí nosit do Kapitolu zbraně a kteří vyhrožovali násilím jiným členům Kongresu.

Přes 30 amerických zákonodárců v pátek podepsalo výzvu, aby jim byla poskytnuta větší ochrana v jejich volebních okrscích. Upozornili, že počet výhružek členům Kongresu v roce 2019 dosáhl 4894, zatímco v roce 2016 to bylo 902. Většina vedení Kongresu má nárok na ochranku, řadoví zákonodárci ovšem nikoliv.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Mohlo by vás zajímat