1. prosince 2017 17:20, aktualizováno  20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá policie evakuovala vánoční trh v Postupimi. V balíčku byly hřebíky a kabely, vybouchnout zřejmě nemohl

Německá policie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie - ilustrační foto | foto: Reuters

BERLÍN Poblíž vánočních trhů v centru německého města Postupim se v pátek našel balíček, který policie zprvu označila za nekonvenční výbušné zařízení. Ministr vnitra spolkové země Braniborsko později uvedl, že balíček podle prvních informací explodovat nemohl, byla v něm dóza se stovkami hřebíků, dráty, baterie a jeden větší dělbuch, nenašlo se ale žádné odpalovací zařízení.

Okolí místa nálezu policie odpoledne uzavřela, později nařídila i evakuaci všech obyvatel z přilehlých bytů a obchodů. Pyrotechnici následně balíček zničili. Za necelé tři týdny uplyne rok od teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně s 12 oběťmi.

Odpoledne policie informovala, že se potvrdilo podezření, že se v případě nalezeného podezřelého balíčku jedná o „nekonvenční výbušné či zápalné zařízení“. Podle agentury DPA němečtí policisté tímto termínem často označují bomby. Později policie upřesnila, že v balíčku byl „oválný předmět s kabely, bateriemi a hřebíky“.

Německá policie evakuovala vánoční trh a centrum Postupimi. V balíčku pak...
Německá policie evakuovala vánoční trh a centrum Postupimi.

Braniborský ministr vnitra Karl-Heinz Schröter ale večer informoval, že se v dóze připomínající konzervu nenašlo žádné odpalovací zařízení. Vybuchnout tak balíček podle něj zřejmě nemohl. Uvnitř se nicméně našel jeden dělbuch, dodal zemský ministr. Schröter už dříve upozornil, že není jasné, zda se v případě nalezeného předmětu jedná o skutečné výbušné zařízení nebo jen o jeho atrapu. V dóze byl podle něj i prášek, vzhledem k tomu, že pyrotechnici zařízení zkoumali jen pomocí rentgenu, není jasné, o jakou látku se jedná. „Vyšetřování je na začátku,“ uvedl ministr.

Policie na twitteru „na základě fám“, které se začaly šířit, vyzvala, aby lidé nedělali urychlené závěry. „Prosíme, abyste se vystříhali jakýchkoli spekulací kolem nalezeného předmětu. Prověřování stále není ukončeno,“ doplnila braniborská policie.

Žádné podobné balíčky policie nenašla

Balíček policejní pyrotechnici zničili. Některá německá média informovala, že byla slyšet silná rána. Policie prověřovala, zda podobné balíčky nedostaly také jiné obchody v okolí. Kolem 19:00 SEČ oznámila, že žádné nenalezla. V pátrání ale pokračuje.

Podle policejního mluvčího Petera Meyritze balíček o velikosti 40 krát 50 centimetrů přinesl doručovatel do lékárny na rohu ulic Brandenburger Strasse a Dortustrasse v centru braniborské metropole. Při jeho rozbalování si zaměstnanec všiml drátů a zavolal policii. Předtím ale balíček ještě vynesl na ulici před obchod. V okolí lékárny přitom bylo mnoho lidí, mimo jiné návštěvníků vánočních trhů. Policie následně centrum Postupimi včetně trhů a mnoha obchodů uzavřela. Podle mluvčího policie se vánoční trhy zřejmě v sobotu otevřou podle plánu.

Evakuace vánočního trhu se podle listu Märkische Allgemeine dotkla také přinejmenším jednoho českého obchodníka. Svůj stánek musel opustit prodejce dřevěných hraček, který zalitoval, že k evakuaci trhů došlo v pátek, kdy jsou největší tržby.

Tento týden se po celém Německu otevřela řada vánočních trhů, které lákají každý rok statisíce návštěvníků z Německa i zahraničí. Letos je doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Na mnoha místech města umístila betonové zátarasy.

Za necelé tři týdny uplyne rok od atentátu v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Islamista Anis Amri si za terč svého útoku vybral právě vánoční trhy v západní části berlínského centra.

Evakuovat se kvůli nálezu bomby musel i stánkař z Česka

  • Kvůli nálezu výbušniny nedaleko vánočních trhů v centru Postupimi v pátek musel svůj stánek opustit i český obchodník. V okamžiku, kdy ještě nebylo jasné, že podezřelý balíček je skutečně bomba, Čech v rozhovoru s listem Märkische Allgemeine zalitoval, že k evakuaci trhů došlo v pátek, kdy jsou největší tržby.
  • Český obchodník měl stánek na ulici Lindenstraße, která protíná ulici Brandenburger Strasse, jednu z hlavních v centru Postupimi. Čech tu prodával dřevené hračky.
  • V okamžiku, kdy policie po nálezu podezřelého balíčku nařídila evakuaci vánočních trhů, se podle listu Märkische Allgemeine český stánkař zlobil, že se to stalo právě v pátek, kdy jsou největší tržby. Je třeba ale počkat, dodal.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz