7. června 2017 7:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zadržela dva muže kvůli útokům v Manchesteru a v Londýně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

LONDÝN Britská policie v rámci vyšetřování nedávných teroristických útoků v Manchesteru a v Londýně zadržela další dva muže. První 38letý podezřelý byl v souvislosti s atentátem v severoanglickém městě zatčen na londýnském letišti Heathrow; 30letého muže kvůli sobotnímu útoku v britské metropoli zadrželi na východě Londýna.

„Osmatřicetiletý muž byl zatčen pro podezření z trestných činů proti zákonu o terorismu a zůstává ve vazbě,“ uvedla k manchesterskému vyšetřování policie. „Zatčení bylo naplánováno předem a letiště nebylo přímo ohroženo,“ dodala. Zda muže zadržela před odletem z Británie, či po příletu do země, policie neuvedla.

K zadržení muže v souvislosti se sobotním atentátem v hlavním městě došlo dnes brzy ráno ve východolondýnské čtvrti Ilford. Třicetiletý muž je podezřelý ze „zadání, plánování či podněcování teroristického útoku“.

Při sebevražedném bombovém útoku v severoanglickém Manchesteru krátce po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové 22. května zahynulo 22 osob a přes sto lidí utrpělo zranění. K masakru, který podle vyšetřovatelů spáchal 22letý Salman Abedi, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Bezpečnostní složky v Londýně.
Ariana Grandeová se neubránila slzám.

Necelých čtrnáct dní poté vraždili teroristé v Londýně. Při útoku zahynulo sedm osob a desítky byly zraněny. Atentát se odehrál na mostě London Bridge a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Trojice útočníků na mostě najela vysokou rychlostí dodávkou do lidí na chodníku a následně útočila noži. Policie atentátníky, kterými podle ní byli 27letý Khuram Shazad Butt, 30letý Rašíd Radván (Rachid Redouane) a 22letý Youssef Zaghba, zastřelila. Také k tomuto útoku se přihlásil IS.

V souvislosti s útokem v Manchesteru policie zadržela celkem 19 osob, dvanáct jich ale již propustila bez obvinění. Kvůli útoku v Londýně podle dostupných informací zadržela celkem 14 lidí, dvanáct ale propustila, a ve vazbě tak zůstávají včetně dnes zadrženého pouze dva.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz