Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie nadále obléhá univerzitu v Hongkongu, uvnitř kampusu zůstávají desítky studentů

Demonstranti utíkají před proudem vody z vodního děla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti utíkají před proudem vody z vodního děla. | foto: Reuters

HONGKONG Skupina několika desítek demonstrantů, kteří obsadili areál hongkongské polytechnické univerzity na protest proti místní vládě, se nadále odmítá vzdát policistům. Ti univerzitu obléhají od neděle. Dalších asi 1000 protestujících už univerzitní areál opustilo a policie je všechny kromě nezletilých pozatýkala.

Největší hongkongská politická strana, která je nakloněna centrální vládě v Pekingu, mezitím vyzvala hongkongské voliče, aby v nadcházejících místních volbách odmítli „temné síly“ spojené s demonstracemi.

Demokratické spojenectví pro pokrokový a lepší Hongkong odsoudilo násilnosti při demonstracích minulý týden a vyzvalo 4,1 milionu hongkongských voličů, aby v nedělním hlasování „odmítli temné síly, které uvrhly Hongkong do chaotické situace“. „Temné síly tvrdí, že bojují za svobodu, ale výsledkem je, že teď lidé nemohou vyjadřovat své názory, a dokonce ani uplatňovat své právo chodit do školy a do práce,“ uvedl Starry Lee, který v čele této propekingské strany stojí.

Volby do 18 místních rad nejsou obvykle považovány za tak důležité, neboť tyto orgány nemají příliš reálné moci. Nynější volby jsou ale vnímány jako neoficiální referendum o demokratických reformách, jež požadují od června demonstranti v ulicích.

V současné době převládají v místních radách propekingští politici. Podle hongkongského listu The South China Morning Post bude mít však prodemokratický tábor tentokrát své kandidáty prakticky ve všech 452 volebních okrscích. Chce předejít situaci z předchozích voleb v roce 2015, kdy ve více než 60 okrscích neměli propekingští politici protikandidáty.

Protestující v Hongkongu.
Demonstranti se po střetu s policií vrací na univerzitu.

Pokud nedělní hlasování přinese výrazný úspěch prodemokratických kandidátů, podpoří to požadavky demonstrantů, kteří varují před omezováním svobod v Hongkongu ze strany pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila. Aktivisté rovněž žádají plně svobodné volby správce Hongkongu a také nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti demonstrantům.

Hongkongská vláda, v jejím čele stojí propekingská správkyně Carrie Lamová, pohrozila, že by volby mohly být odloženy, pokud budou v ulicích pokračovat násilnosti a demonstranti budou blokovat dopravu. I ve čtvrtek se na některých stanicích metra tvořily dlouhé fronty a linky byly zpožděny. Další stanice zůstaly uzavřené. Ve srovnání s předchozími dny ale byly problémy relativně malé.

V areálu polytechnické univerzity zůstává poslední skupina studentů, která odmítá dobrovolně vyjít. „Neuvažuji o tom, že bych se vzdala. Vzdávají se lidé, kteří se něčím provinili. Nikdo z nás tady uvnitř není ničím vinen,“ řekla agentuře Reuters 20letá studentka Michelle, která se zdržuje v prostorách univerzity. V kampusu nadále funguje elektřina a teče voda a v univerzitní kantýně zbývají údajně ještě malé zásoby jídla jako instantní nudle. Většina místností je poničených, okna jsou rozbitá. 

Na otevřených prostranstvích se povalují deštníky, plynové masky i odpadky, které po sobě demonstranti zanechali. Většina z původní více než tisícovky protestujících se vydala policii, další policisté zadrželi na útěku. Demonstranti mohou čelit obvinění z organizovaného výtržnictví, za což jim hrozí až desetileté vězení.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.