2. července 2018 18:09, aktualizováno 3. 7 7:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Drama nekončí. Záchranáři našli v jeskyni malé fotbalisty, před evakuací podstoupí čtyřměsíční potápěčský výcvik

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Dvanáct chlapců a jejich fotbalový trenér, kteří uvízli v thajské zatopené... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvanáct chlapců a jejich fotbalový trenér, kteří uvízli v thajské zatopené... | foto: reprofoto Youtube / Thai Navy Seal

Bangkok Po devíti dnech pátrání se záchranným týmům v Thajsku podařilo najít dvanáct chlapců a jejich fotbalového trenéra, kteří uvízli v jeskyni v Thajsku. Před evakuací podstoupí celá skupina až čtyřměsíční potápěčský výcvik. Uvedlo to v úterý thajské námořnictvo s tím, že po celou dobu budou dostávat zásoby a ze zaplavené jeskyně bude odčerpávána voda. Podle úřadů je většina z chlapců v dobrém zdravotním stavu.

Kapitán námořnictva Anand Surawan sdělil, že do jeskyně bude po dobu čtyř měsíců dopravováno jídlo a pití, aby mohli chlapci podstoupit náročný potápěčský výcvik, díky němuž je budou moci evakuovat ven. Druhou možností je, že do té doby opadne voda, kterou záchranáři navíc odčerpávají, a chlapce bude možné vyzvednout bez nutnosti potápění.

Potápěči námořnictva nalezli skupinu dětí ve věku 11 až 16 let a jejich 25letého trenéra zhruba čtyři kilometry od ústí jeskyního komplexu na severu země, při jehož návštěvě je před deseti dny uvnitř uvěznily povodně. Podle místního guvernéra byl po zběžné prohlídce vyhodnocen stav většiny z nich jako dobrý, pouze několik má zdravotní problémy, nikdo však kritické.

Záchranáři počítali s tím, že chlapci a trenér našli útočiště před stoupající vodou na vyvýšenině v jeskyni. Na tomto místě, které je přezdívané podle pověstně thajské pláže Pattája, je také nakonec našli.

Rodiny třinácti mladých fotbalistů uvízlých v zatopené jeskyni se radují z...
Záchranné týmy našly pohřešované členy fotbalového týmu.

Thajským potápěčům pomáhali i dva britští záchranáři, uvedla britská BBC. Na videozáznamu, který na Facebooku zveřejnily thajské speciální jednotky, je slyšet, jak jeden z nich hovoří anglicky s chlapci. „Kolik vás je?“ ptá se jich. „Třináct,“ odpovídají. „Třináct? To je skvělé,“ reaguje záchranář. Následně se malí fotbalisté ptají, kdy je dostanou do bezpečí. Na to druhý ze záchranářů odpovídá: „Dnes ne. Jsme tady jen dva. Musíme se potápět. Přijdeme. OK? Přijde hodně lidí. My jsme první.“

Jeden z chlapců záchranářům rovněž říká, že mají velký hlad a že chtějí přinést jídlo. Někdo ze skupiny se rovněž ptá, co je za den. „Pondělí, už jste tady 10 dní, jste velmi silní,“ říká na to záchranář a vysvětluje, že se musejí zase vrátit, nicméně pak opět dorazí. „Děkujeme,“ odpovídá jeden z chlapců. „Odkud jste?“ ptá se a záchranáři odpovídají, že z Británie. „Aha, uvidíme se zítra,“ reagují chlapci.

Podle expertů však nemusí být kromě výcviku samotného snadné ani dopravování zásob do čtyři kilometry vzdáleného místa. Ahman Mirza, americký jeskynní záchranář na místě, dříve prohlásil, že bezpečnější by bylo počkat na opadnutí vody a nenutit chlapce do potápěčských pokusů, protože pokusit se dostat někoho neuvyklého potápění zatopenou jeskyní „je jednou z těch nejvíce nebezpečných situací“.

Během pondělka bylo nutné nejprve rozšířit některá z míst zhruba stometrového úseku, aby jím mohli potápěči proplavat i s vybavením. Po úseku natáhli lano a rozmístili nádrže s kyslíkem. Další týmy pumpovaly z jeskyně vodu, jiní záchranáři hledali na úbočích hory pukliny, které by se mohly rozšiřovat v šachty. Několik jich nalezli, ale dosud nevědí, kam vedou.

O záchranu chlapců, kterým je mezi 11 a 16 lety, se od jejich uvíznutí v zatopené jeskyni snažil mezinárodní tým. Své experty vyslala Británie, Spojené státy i Čína. Do akce byli zapojeni pátrací psi, drony i roboti. Policisté fotbalistům vyhloubenou šachtou shazovali balíčky s jídlem, vodou, svítilnami, mapami a mobilními telefony. Zda je chlapci a jejich trenér vůbec našli a zda jim pomohly v přežití, dosud není jasné.

Skupina fotbalistů se do jeskynního komplexu, který je dlouhý zhruba deset kilometrů, vydala předminulou sobotu. Pátrání ztěžovala neustále proudící voda, která vzhledem k silným dešťům stoupala rychleji, než ji záchranáři mohli odčerpávat.

zufZuzana Formánková, ČTK
  • 14Diskuse