3. dubna 2017 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie obvinila dva Čechy z obchodování s lidmi v Británii

Britská policie - ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská policie - ilustrační snímek. | foto: Reuters

LONDÝN Čeští kriminalisté obvinili ve spolupráci s britskými policisty dva české občany z obchodování s lidmi. Muži podle vyšetřovatelů nalákali mladíky z Česka a Slovenska na nabídku dobře placeného zaměstnání v Británii, kde je poté vykořisťovali a nutili pohrůžkami nebo násilím k práci za minimální částky.

V pondělí to sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Dva muži ve věku 43 a 49 let páchali podle policie trestnou činnost od roku 2012. Nejméně ve čtyřech případech letecky přepravili do Británie několik mladších mužů ze sociálně slabého prostředí. Mladíci skončili v Cardiffu ve Walesu, kde museli pod cizí identitou pracovat ve více zaměstnáních najednou.

„Jednalo se například o úklidové práce v administrativních centrech či pracovních halách, čištění autobusů hromadné dopravy a také o práci v mrazírnách či pekárně,“ popsal Ibehej. Pachatelé podle něj nutili své oběti k práci mimo jiné i ranami pěstmi do hlavy či do celého těla.

Starší z mužů čelí obvinění také ze sexuálního nátlaku spáchaného v Británii vůči jedné z obětí vykořisťování. Britský soud ho na kauci propustil na svobodu. Druhý muž, kterého policie zadržela v ČR, skončil ve vazbě. Při domovních prohlídkách v obou zemích zajistili policisté luxusní auta a další cennosti. Trestnou činností dvojice získala přes půl milionu korun, za což podle českého trestního zákoníku hrozí pět až 12 let vězení. Celkovou výši získaného prospěchu však vyšetřovatelé teprve vyčíslí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz