23. května 2017 20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskevské divadlo prohledávala policie, umělci protestují

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

MOSKVA Ruská policie v úterý prohledávala moskevské divadlo Gogol-centr a byt režiséra Kirilla Serebrennikova, kterého vyslýchali vyšetřovatelé. Zásah, který údajně souvisí s vyšetřováním podezření ze zpronevěry, vyvolal pobouření v umělecké obci. Před divadlem protestovaly asi tři stovky diváků.

Známí umělci, včetně Olega Tabakova, se podepsali pod dopis na obranu Serebrennikova a jeho kolegů.

„Budovu divadla uzavřeli strážci zákona, hlavní vchod uzamkli, služební vchod střežil ozbrojenec v masce,“ vylíčil zpravodaj BBC. „Vše se odehrává normálně: nic nevím a jsem naprosto šokován,“ prohlásil sám Serebrennikov podle serveru Newsru.com. Policie po určité chvíli prohlídku ukončila a divadlo nemuselo zrušit večerní představení.

Režisér Serebrennikov jako svědek

Podle mluvčí moskevských vyšetřovatelů Julije Ivanovové se domovní prohlídky odehrály v rámci případu zpronevěry státních prostředků poskytnutých vládou na rozvoj populárního umění. Dalších podrobností se zdržela. V médiích se objevila tvrzení, že se rozkradlo buď 200 milionů rublů (asi 84 milionů korun), nebo 35 milionů dolarů (asi 827 milionů korun).

Serebrennikov, známý svými filmy i českým a slovenským divákům, v případu podle agentury Interfax figuruje jako svědek, miliony údajně rozkradli moskevští úředníci. Policie dosud nikoho nezatkla.

Serebrennikov od roku 2012 jako umělecký šéf řídí divadlo, jehož představení často vyvolávají bouřlivé spory nejen mezi diváky a kritiky, ale i mezi politiky a představiteli úřadů. Kreml pokládal za vhodné vyzvat novináře, aby za vyšetřováním neviděli politiku. „Není to věc Kremlu,“ prohlásil prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

ČTK