Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako Joker? Vrah z kina řekl policii, že je filmový zloduch

Svět

  17:27aktualizováno  23:21
DENVER - Muž, který při premiéře filmu Temný rytíř povstal v noci na pátek zabil v denverském kině 12 lidí, měl byt plný nástražných zařízení. Policie se snažila najít způsob, jak výbušniny deaktivovat.

James Holmes foto: Reuters

Policisté podle agentury Reuters uvedli, že odstranit pasti potrvá několik hodin až dní. Policie okolí bytu evakuovala.

K TÉMATU:

Nástrahy, které čtyřiadvacetiletý James Holmes připravil, jsou podle expertů velmi důmyslné. U některých zařízení útočník využil hořlaviny a výbušniny.

Inspiroval se vrah filmem?

Podle newyorského vyšetřovatele Raye Kellyho sdělil Holmes policii po zatčení, že je "Joker", což je jméno šíleného zloducha z batmanovských filmů, jeho je Temný rytíř povstal nejnovějším přírůstkem. Také měl mít nabarvené vlasy na červeno, podobně jako postava Jokera.

Policie v Auroře tyto informace ale nepotvrdila. Holmes ale nebyl oblečený jako Joker, byl navlečený v kevlarovém brnění, neprůstřelné vestě a na hlavě měl hlemu a masku.   

Incident v kině na denverském předměstí Aurora se stal krátce po půlnoci místního času. Atentátník, který byl podle agentury AP vyzbrojen poloautomatickou puškou, brokovnicí a dvěma pistolemi, začal střílet do diváků. Zabil 12 lidí a zhruba 59 dalších zranil. Podle policejního vyšetřování střelec svůj čin zjevně plánoval dlouho dopředu. Před soudem by měl poprvé stanout v pondělí v 17:30.

Měl problém najít práci

Holmes vyrostl ve středostavovské rodině v San Diegu a získal diplom v oboru neurologie na Kalifornské univerzitě, než přešel na doktorandské studium na Coloradské univerzitě. Přestože byl označován za chytrého, svého postgraduálního programu krátce před masakrem zanechal, uvádějí univerzitní zdroje. Lidé, kteří Holmese znali, ho popisují jako člověka laskavého k dětem. Mluví ale také o tom, že měl potíže najít práci.

Student Coloradské univerzity Billy Kromka, který loni spolu s Holmesem pracoval několik měsíců jako výzkumný asistent, řekl, že ho zpráva o činu jeho bývalého kolegy zcela ohromila.

"V podstatě byl sociálně nejistý, ale ne do té míry, že by to opravňovalo k podezření na hromadnou vraždu nebo jakoukoliv krutost takového rozsahu," řekl devatenáctiletý Kromka.

Holmes podle něj nikdy nemluvil o politice, ani nedával najevo zaujetí pro nějakou speciální věc. Byl prý ale patrně ovlivněn filmy a sdělovacími prostředky, na počítači hrál videohry.

Newyorský policejní komisař Ray Kelly o Holmesovi naproti tomu řekl, že "jasně vypadá jako vyšinutý jedinec". "Měl vlasy nabarvené na červeno. Říkal si Joker, zjevně podle Batmanova nepřítele," řekl Kelly novinářům, v narážce na filmovou postavu známou pácháním nahodilého, chaotického násilí.

Holmesova rodina v prohlášení vyjádřila soucit s oběťmi a jejich blízkými. "Z celého srdce socítíme s těmi, které tato tragédie zasáhla i s jejimi rodinami a přáteli. Žádáme média, aby respektovala naše soukromí v tomto těžkém čase," uvedla ve svém prohlášení Holmesova rodina…

Premiéru Batmana v Paříži zrušili

Filmové studio Warner Brothers zrušilo slavnostní premiéru filmu Temný rytíř povstal v Paříži kvůli střelbě v kině na předměstí Denveru v Coloradu. Oznámil to na své webové stránce deník The Hollywood Reporter. Studio Warner Brothers, které film natočilo, v prohlášení vyjádřilo "hluboký zármutek nad tímto šokujícím incidentem". Podle The Hollywood Reporter studio zrušilo pařížskou slavnostní premiéru, které se měli dnes večer v kině na Champs-Elysées zúčastnit režisér Christopher Nolan a herci Christian Bale, Anne Hathawayová a Morgan Freeman.

Tvůrci filmu také odřekli tiskovou konferenci s novináři před večerní premiérou. Další hvězda filmu, Marion Cotillardová, zrušila rozhovor s francouzskou televizí TF1 plánovaný na dnešní večer. V Česku půjde snímek do kin 26. července.

V Německu představitelé řetězce kin Cinemaxx oznámili, že kvůli masakru v Denveru nasadí do kinosálů více bezpečnostních pracovníků. Řetězec nicméně uvedl, že návštěvníci kin neuvidí větší počet uniformovaných osob, protože bezpečnostní agenti pracují v civilu, aby neznervózňovali zákazníky.

Studio Warner Brothers zároveň oznámilo, že stahuje z kin upoutávku na film Gangster Squad, která předcházela promítání nového filmu o Batmanovi v Denveru. V závěrečné pasáži více než dvouminutové upoutávky totiž skupina zločinců začne v kině střílet skrz filmové plátno do řad diváků.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!