5. září 2019 19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie rozbila východoslovenský gang. Zotročoval lidi v Británii, museli pracovat 14 hodin denně

Slovenská policie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská policie (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

Bratislava Při mezinárodní policejní akci se podařilo rozbít slovenskou zločineckou organizaci, která během devíti let zotročovala lidi v Británii. Slovenská policie podle webu slovenského deníku Pravda sdělila, že ve středu byli při raziích na Slovensku, v Německu a v Nizozemsku zadrženi všichni členové gangu.

Policie uvedla, že při zásahu na Slovensku šlo o pět Slováků z Michalovců, dva muže a tři ženy, ve věku 46 a 66 let. Při domovních prohlídkách se podařilo zajistit řadu věcí důležitých pro vyšetřování trestné činnosti - listinné důkazy, mobilní telefony, SIM karty, platební karty, příruční trezor a zlaté šperky.

Podle zjištění vyšetřovacího týmu, který tvořili slovenští a britští policisté, tato skupina v období let 2008 až 2017 páchala na Slovensku a v Británii trestnou činnost spojenou s obchodováním s lidmi a praním špinavých peněz.

Zločinci lákali chudé lidi ve špatné sociální situaci na „dobře placenou“ práci v Anglii. „Slibovali (lidem) minimálně 400 liber (11 500 korun) týdně za práci v restauracích a myčkách aut s tím, že budou mít i zdarma dopravu, ubytování a stravu. V Anglii to pak ale tak růžové nebylo. Museli pracovat 14 hodin denně šest dnů v týdnu a za práci jim dávali jen 20 liber týdně. Zbylé peníze si členové skupiny rozdělovali mezi sebou,“ citoval web sdělení policie.

Postižených osob je podle ní zatím 17, je však pravděpodobné, že jich bude mnohem více.

ČTK